Српски филмови на Палићу: Политичка комедија, еколошки документарац, љубавна прича
© Фото : Спутњику уступио Фестивал европског филма ПалићКадар из филма "Више од живота"
© Фото : Спутњику уступио Фестивал европског филма Палић
Пратите нас
Осам филмова српских аутора биће приказано на 30. Фестивалу европског филма Палић, који ће бити одржан од 15. до 21. јула на Палићу и у Суботици.
У главном такмичарском програму ван конкуренције, на Летњој позорници ће 21. Јула, након доделе фестивалских награда, бити приказан филм „Заштита пре свега” редитеља Павла Вучковића.
То је прича о два млада пара из Београда, који покушавају да започну везу у време короне. У жељи да ступе у интимне односе спречава их то што немају одговарајућу „заштиту”, што их и мотивише да крену у потрагу и током вечери сусрећу сијасет изопачених ликова, који стоје на путу њиховој срећи.
© Фото : Спутњику уступио Фестивал европског филма Палић"Заштита пре свега" - кадар из филма
"Заштита пре свега" - кадар из филма
© Фото : Спутњику уступио Фестивал европског филма Палић
У селекцији „Паралеле и судари”, 21. јула у биоскопу „Абазија“ ће ван конкуренције бити приказан филм „Пенал и сексуални живот Ане Ђ” редитељки Милице Стојанов и Ане Ђорђевић.
Радња овог остварења смештена је у пролеће 2020. године када је букнула пандемија корона вируса, а позоришта су прекинула рад.
Ипак редитељка Ана добија понуду да драматизује и режира „Голманов страх од пенала“, ремек дело Петера Хандкеа.
То је велики изазов и шанса да се покрене посустала каријера. Проблем је што јој креативни процес емотивно инхибира и блокира сексуалност, али уз наговор најбоље пријатељице Сање, Ана се ипак упушта у креативни процес.
Филм „Више од живота” Александре Лазаровски на програму је у селекцији „Млади дух Европе“ 16. јула у биоскопу „Абазија“.
© Фото : Спутњику уступио Фестивал европског филма ПалићПанел и сексуални живот Ане Ђ - кадар из филма
Панел и сексуални живот Ане Ђ - кадар из филма
© Фото : Спутњику уступио Фестивал европског филма Палић
Главни јунак је Борис који напушта Србију и најмилије како би илегално емигрирао у Француску, где ће радити на градилиштима. Дан пре поласка, Борис се опрашта од свог села, али ће сусрети људима променити ток његовог одласка.
Као специјална пројекција, 21. јула у биоскопу „Абазија“ биће приказан филм „Кома” редитеља Петра Јаконића, интимна прича о једној породици деведесетих година.
Документарни филм „Призван и позван” Луке Папића и Срђе Вуча публика ће моћи да погледа у биоскопу „Абазија“ 16. јула.
Политичка комедија са трагичним последицама која, проматрајући један од најчуднијих периода у српској политичкој историји, говори о четири бивша председничка кандидата, данас неприлагођена антихероја који се присећају свог учешћа на првим вишестраначким изборима 1990. и поново проживљавају тај, за све њих, судбоносан догађај, не схватајући да они играју само споредне улоге.
© Фото : Спутњику уступио Фестивал европског филма Палић"Кома" - кадар из филма
"Кома" - кадар из филма
© Фото : Спутњику уступио Фестивал европског филма Палић
У селекцији „Нови европски документарни филм“, 19. јула у арт биоскопу „Александар Лифка“, биће приказан филм „Мавена” Андрије Лекића.
Године 2011, након волонтирања у подручјима погођеним цунамијем у Јапану, живота са емигрантима у зимским ноћима Париза и времена проведеног на албанским Проклетијама, протагониста се враћа у место одрастања да би боравио поред оца који је у терминалној фази болести.
Кроз четири приче снимљене у периоду од осам година - крвна освета и њене последице, феномен вирџине, љубав сестре и брата који има трајно остећење мозга и последњи дани оца - протагониста промишља вечна питања о стварности, истини, трагању за домом, сећању и љубави.
У селекцији „Еко Докс“ 18. јула у арт биоскопу „Александар Лифка“ биће приказан филм Ане Константиновић „Путеви хероја” чији јунаци припадају различитим срединама, професијама и генерацијама, а повезује их посвећеност и истрајност да у својим заједницама, једноставним корацима, користећи сопствене вештине, допринесу очувању животне средине.
Овај омнибус обједињује приче и подвиге дванаест људи из шест европских земаља, показујући да лични поступци, ма колико се некад чинили мали и невидљиви, могу да произведу значајан ефекат.
У истој селекцији на репертоару је филм „Мали и велики” Желимира Гвардиола. Двадесет и три године после бомбардовања Србије 1999. године осиромашеним уранијумом и уништавања хемијских постројења од стране НАТО пакта, екипа документарног филма путује у трагању за преживелима након извршеног екооцида: трајно загађени вода, ваздух и земља и даље трују.