00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
07:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
20:00
60 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
16:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
60 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Хоће ли Америка сломити и Италију: Угрожен посао са Кином вредан 2,5 милијарде - шта ће учинити Рим

© AP Photo / Evan VucciПредседник САД Џозеф Бајден и италијански премијер Ђорђа Мелони
Председник САД Џозеф Бајден и италијански премијер Ђорђа Мелони - Sputnik Србија, 1920, 05.08.2023
Пратите нас
То што Италија у иницијативи „Појас и пут“ и даље бележи трговински дефицит са Кином само је изговор за њен могући излазак из ње. До коначне одлуке о томе има ипак још доста времена и велико је питање да ли ће у борби за глобалну позицију уродити плодом тај притисак САД да Рим одвоји од Пекинга.
Тако ствари види консултант за страна улагања, добар познавалац италијанске привредне и политичке сцене, Махмуд Бушатлија. Врло лако се може десити да италијанска влада до краја године просто „заборави" да ово питање стави у своју агенду, каже он за Спутњик.

Како напустити Кину

Оно што је премијерка Италије Ђорђа Мелони пролетос поменула као могућност ових дана је поновио министар одбране Гвидо Крозето.
Избор да се придружимо новом Путу свиле био је импровизован и лош чин, који је направила влада Ђузепеа Контеа, што је довело до двоструког негативног резултата. Извезли смо товар наранџи у Кину, а они су утростручили извоз у Италију за три године", истакао је Крозето у интервјуу за лист "Коријере дела сера", указујући на намеру да напусте кинеску иницијативу.
Питање је, међутим, како одустати од 'Појаса и пута', а не нарушити односе с Пекингом, јер Кина јесте конкурент, али и партнер, признао је министар одбране.
Бушатлија објашњава да је уговор у оквиру „Појаса и Пута“ између Кине и Италије вредан 2,5 милијарди долара подразумевао кинеске инвестиције и то, пре свега, у две италијанске луке, Трст и Равену. Он подсећа да је Трст од некада важне луке за средиште Европе временом изгубила на значају и постао слепо црево Италије. Уласком нових инвестиција у тршћанску луку отвориле би се могућности за њено проширење, јер има добре и друмске и железничке везе са централном Европом.

Напустили би добар пројекат

Што се тиче Равене, Италија ће ту изгубити јер ће керамика која се за њих ради на Далеком истоку, као и многo робе којa се под италијанским брендовима ради у Кини долазити у Италију на скупљи и компликованији начин, истиче наш саговорник.
Учешће Италије у кинеској иницијативи Појаса и Путра би јој донело 2,5 милијарди долара инвестиција, пре свега у луке Трст и Равену
Илустрација - Sputnik Србија, 1920, 02.08.2023
Учешће Италије у кинеској иницијативи Појаса и Путра би јој донело 2,5 милијарди долара инвестиција, пре свега у луке Трст и Равену
Он уз то напомиње да се мора узети у обзир и то што није део споразума, да су у готово свим осталим италијанским лукама Кинези партнери, негде и већински и да у већини лука они њима и управљају.
У њих се доста инвестирало од уласка Кинеза и нико неће инсистирати на одустајању од тог посла, уверен је Бушатлија.
Зато он сматра да је за Италију приступање кинеској иницијативи био добар пројекат који је могао да донесе велике инвестиције, које су вероватно већ и испланиране.

Далеко је то од наранџи

Уз то, трговински дефицит о коме италијански званичници причају није последица уговора, већ пресељавања европске индустрије која је почела пре 30 година према Далеком истоку, а највише је отишло у Кину.
Према подацима Трговинске агенције Италије, од 2019. када је она приступила иницијативи, до 2022. кинески извоз у Италију порастао је 51 одсто док је у исто време кинески увоз са Апенинског полуострва порастао за 26 одсто.
И не би се баш могло рећи да је у питању извоз тек товара италијанских наранџи, како то сликовито објашњава Крозето.
„То изгледа као дефицит ако само пратите цене, односно оно што је плаћено. Оно што је, међутим, увезено, односно произведено у Кини под италијанским брендом, Италијани потом продају много скупље него што плате у Кини. Они су доста десетковали своју текстилну индустрију, али зато много више пара зарађују на томе“, објашњава наш саговорник.
Италија је трећи највећи увозник кинеске робе у ЕУ, али и четврти највећи извозник робе у ту земљу, посебно када су у питању управо луксузни брендови. Зтао је Бушатлија уверен да Италија неће лако прекинути односе са Кином, нити ће их прекинути.

Подељени и Италијани

Агенција " Блумберг" је својевремено пренела мишљење да је о будућности споразума у администрацији Мелонијеве подељено, да се њена партија Браћа Италије залаже за излазак из споразума, док други позивају да се при њему остане.
Она је почетком маја на састанку у Риму обавестила председника Представничког дома Конгреса САД Кевина Макартија о плану да до краја године Италија прекине учешће у кинеској иницијати. САД већ дуго притискају Рим да то учини. Аналитичари сматрају да би обнављање уговора послало веома тешку поруку Вашингтону, али би супротно довело до затезања у односима са Кином.
Бушатлија напомиње да је Мелонијева пре доласка на чело владе у свом политичком раду пратила Силвија Берлусконија у чијој је влади била министарка. Залагала се за наставак сарадње и пријатељских контаката са Русима, а самим тим и са Кинезима.
Када је преузела владу она је полако почела да мења своје ставове што је, како каже, сасвим разумљиво.
„Италија ипак доста зависи од Америке због чињенице да има доста поморских ваздухопловних лука, односно америчких и НАТО база. То је њима некада доносило и добре паре. У последње време нисам сигуран да могу да наплате онолико колико би њима требало с обзиром на економску ситуацију у Италији“, напомиње наш саговорник.
© Sputnik / Sputnik, Тајтана Трикић Америка већ дуже време притиска Италију да напусти кинеску иницијативу Појаса и Пута
Приказ Пута свиле у музеју у Ланџоу, провинција Гансу - Sputnik Србија, 1920, 02.08.2023
Америка већ дуже време притиска Италију да напусти кинеску иницијативу Појаса и Пута

Драматично по Америку

Та промена је, како подсећа, била видна већ у првој години рада њене владе, али резултати нису указивали на то да ће доћи до пуцања неких пословних веза.
„Сада је ситуација, међутим, врло драматична за Америку, јер има ту доста неслагања и око рата у Украјини, око санкција Русији и сталног инсиситирања Америке да Европа и Кини почне да уводи санкције. Американци више не могу бити сигурни да ће свака земља пристати на њихов притисак, или на њихову наредбу тако лако“.
То, како напомиње, могу оне слабије попут Литваније, Летонијеа, Естоније, које су под притиском Америке напустиле кинеску иницијативу за сарадњу са земљама Централне и Источне Европе.

Борба за глобалну позицију

„Америка се стално бори да и у другим земљама, не само у три-четири европске које је безусловно у свему подржавај, има бољу позицију, јер се сада бори за свој глобални положај“, наглашава он.
Занимљиво је, каже наш саговорник, да је Мелони пре недељу дана била у Америци као гост парламентараца у оба дома Конгреса и потпуно ненајављено и непланирано се срела и са Џозефом Бајденом. Бушатлија подсећа да је пре него што је постао амерички председник он њу нападао због ставова када се она отворено супротстављала Америци. Раније није хтео да се сусретне са њом ни у којој варијанти, а сада су се срели у Вашингтону и то изгледа на Бајденову иницијативу. По оцени нашег саговорника заједничка изјава после сусрета била је сасвим млака, помирљива.
Он на основу тога закључује да Италија неће бити толико под утицајем Америке, која ће и даље притискати, али без извесних резултата.
И сама чињеница да ће одлуку о опстанку у кинеској иницијативи донети са задршком, до краја ове године, а не одмах говори за себе. А идућа година је изборна у САД и сигурно то никоме неће бити адут у кампањи, тако да врло лако и једни и други могу да забораве шта су обећали, истиче Бушатлија.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала