Зашто звоне звона за узбуну на Западу после сусрета Путина и Ким Џонг Уна
17:58 14.09.2023 (Освежено: 18:33 14.09.2023)
© Sputnik / Aleksey Nikolskyi / Уђи у базу фотографијаПрезидент РФ Владимир Путин и председатель Госсовета Корейской Народно-Демократической Республики Ким Чен Ын
© Sputnik / Aleksey Nikolskyi
/ Пратите нас
Посета лидера Северне Кореје Ким Џонг Уна Русији сигурно неће бити примљена на Западу благонаклоно и мислим да ће многа звона тамо зазвонити на узбуну, оцена је спољнополитичког аналитичара Борислава Коркоделовића.
Лидер Северне Кореје допутовао је у посету Русији, где га је примио председник Владимир Путин. Циљ састанка, како је речено, јесте да се ојачају везе партнерства и добросуседства и да две земље делују у име мира, стабилности и просперитета у региону.
Коркоделовић истиче да је ово веома важан сусрет два лидера који лидере на Западу сигурно неће оставити равнодушним.
На Западу ће зазвонити на узбуну
„Ким Џонг Ун од 2019. године није нигде путовао, и то што је прихваћен позив Русије да дође много говори. Док је трајала корона, али и иначе он није неко ко иде често у посете. Ово је, по мени, веома значајна посете и тек ћемо видети њене резултате. Значајна је и за билатералну сарадњу с обзиром да је разматран широк кругј тема, што насамо између два председника, што међу делегацијама. Интересантно је да је осим министра спољних послова Сергеја Лаврова састанку присуствовао и Сергеј Шојгу, министар одбране Русије, и група министра привредног ресора, док је са друге стране запажено присуство једног од највиших чинова са титулом маршала који је у исто време и руководилац њихових програма за космичка истраживања,“ запажа Коркоделовић.
То може, додаје он, да наслути да су на столу била и питања војне сарадње и истраживања свемира.
„У крајњој линији публицитет који је ова посета изазвала говори о томе да је у савременој ери немогуће изоловати Русију. С друге стране, мислим да ће ово делимично помоћи разбијању блокаде која постоји, а која је наметнута од западног света везано за Северну Кореју. Лавров је рекао да санкција против Северне Кореје више неће бити, што значи да ће на будуће предлоге за санкције за ову државу у СБ УН од стране Русије бити стављен вето,“ објашњава саговорник Спутњика.
Нема више санкција за Северну Кореју
Коркоделовић подсећа да је Русија гласала својевремено за санкције Северној Кореји, али да су, како је Лавров то рекао, околности биле друкчије.
„О тим другим околностима може да се прича у недоглед јер ситуација у северно-источној и источној Азији постаје све компликованија и то даје нову димензију овом сусрету. Председник Северне Кореје ретко иде у иностранство па ретко има прилике да се чује и његов глас у међународној јавности. Ово му је била добра прилика, посебно што ситуација у североисточној Азији постаје све експлозивнија,“ напомиње Коркоделовић.
У том региону, према његовим речима, нарочито због америчке политике према Кини, полако су почеле да се назиру контуре формирања два условно речено блока, која нису озваничена.
„На једној страни је Америка и њени главни азијски савезници - Јапан и Јужна Кореја у којима Америка има десетине хиљада војника и око стотинак база и војних постројења у којима је Америка присутна још од 1945. године,“ подсећа саговорник Спутњика.
Томе, како каже, треба додати Аустралију и Нови Зеланд и у мањој мери Велику Британију, док се друга формација формира око Русије и Кине.
Иначе, лидер Северне Кореје истакао да је са Путином разговарао о ситуацији у Европи, као и да су детаљно разматрали војно-политичку ситуацију на Корејском полуострву уз констатацију да је постигнут "задовољавајући консензус о даљем јачању стратешке и тактичке сарадње, подршке и солидарности у борби за заштиту сувереног права на безбедност, за стварање гаранција трајног мира, како у региону, тако и широм света.“
Путин је поздравио даље јачање сарадње између двеју земаља подсетивши да су односи две земље настали током корејске борбе за слободу 1945. године, када су се совјетски и корејски војници раме уз раме борили против јапанских милитариста.
Путин је додао да се и данас настоји да се ојачају везе пријатељства и добросуседства, као и да делују у име мира, стабилности и просперитета у заједничком региону.
У емисији „Мој поглед на Русију“ сазнајте више о чему се разговарало на тајном Путиновом састанку који је уплашио Запад: