00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Беба и Лола „Београдски играчки центар“: Енергија међу људима је највећи покретач
16:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Пјаф“
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Како изгледа полувековно дружење са гитаром
17:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Субвенције од 20.000 евра за кров над главом породицама са децом
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Американци смислили основ за употребу нуклеарног оружја - Русија спрема посебну војску као одговор

© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаХакер
Хакер  - Sputnik Србија, 1920, 04.11.2023
Пратите нас
У Сједињеним Државама сајбер војска постоји одавно. У тој земљи се сајбер напад изједначава са нападом на америчку територију и то може бити основ за употребу нуклеарног оружја против земље која је извршила сајбер напад, каже руски експерт Јуриј Кнутов, истичући истовремено да би и Русија требало да створи снажну сајбер војску.
Због хибридног рата који Запад води против Русије, медијског линча и сатанизације, као и хакерских напада на руске интернет ресурсе и базе података, Москва разматра иницијативу о стварању сајбер војске у циљу заштите података, одбране од дигиталних претњи и сузбијања пропаганде.
Претње у области дигиталне безбедности су драматично порасле од почетка руске специјалне војне операције у Украјини. Број сајбер напада на Русију је прошле године порастао за 80 одсто, а главна мета је био државни сектор. Све то захтева да Москва уложи активне напоре у заштити критичне информационе инфраструктуре.
Руски експерти објашњавају да је задатак сајбер војске да осигура безбедност Русије у дигиталном простору, као и да „поремети“ противничке информационе системе или доведе противника у заблуду.
Предлог о формирању сајбер војске је одлично решење, јер непријатељске земље могу кроз разне програме убацити вирусе у компјутере који могу поништити или украсти све податке.
Задатак те сајбер војске треба да буде заштита руске војне инфраструктуре од непријатељских напада, као и напада који су у стању да блокирају команду и контролу, комуникације, ваздушно пространство и пратњу авиона.
Другим речима, ако постоји сајбер рат онда је Русији потребна и сајбер војска која ће штити безбедност земље у виртуелном свету. То подразумева заштиту дигиталних контролних система, складиштење података, преписке владиних агенција, обавештајних служби и тако даље. Сајбер војска ће континуирано откривати и елиминисати сваку претњу која у тој сфери долази.
„Питање стварања сајбер војске помиње се већ дуже време. Сада је поново покренуто због чињенице да у Русији имамо велики број објеката, чак и цивилне инфраструктуре који су били изложени јаким нападима из иностранства. Зато је неопходно заштитити не само војне, већ и цивилне објекте, као и државне који су повезани са чувањем личних података и много тога другог“, каже руски војни експерт Јуриј Кнутов.
Руска Влада разматра иницијативу о стварању сајбер војске, а министар за дигитални развој Максут Шадајев сматра да би ово питање требало да размотри руско Министарство одбране.
© Sputnik / Уђи у базу фотографијаМосква разматра иницијативу о стварању сајбер војске, а министар за дигитални развој Максут Шадајев сматра да би ово питање требало да размотри руско Министарство одбране
Руско министарство одбране - Sputnik Србија, 1920, 03.11.2023
Москва разматра иницијативу о стварању сајбер војске, а министар за дигитални развој Максут Шадајев сматра да би ово питање требало да размотри руско Министарство одбране

У сајбер простору расту изазови и претње

Стручњаци констатују да послове сајбер војске тренутно обављају различите јединице безбедносних ресора, али већина је сагласна у оцени да је потребно створити сајбер војску као посебну структуру, а то је нарочито важно у условима информационог ратовања.
Експерти објашњавају да у Русији постоје различите јединице које обављају функције сајбер војске - на пример, такве структуре могу бити у јединицама за електронско ратовање, специјалних снага Оружаних снага. Русија такође има и стручњаке који се баве идентификовањем екстремистичких информација на интернету, али експерти кажу да је за сајбер војску ово сувише узак опсег задатака.
„Имамо јединице за сајбер одбрану у одређеним агенцијама, али не постоји општи, заједнички руски одбрамбени систем. Заштита нуклеарних електрана, постројења, енергетике и хемијске производње је фундаментална ствар“, истиче Кнутов.
Питања дигиталне безбедности државе, поузданог рада свих информационих система данас су од посебног значаја, посебно од тренутка када је почела специјална војна операција и када су сви изазови и претње у овој области драматично порасли.
Експерти кажу да је неопходно активно унапређивати домаће технологије и производе како би што безбедније радили и минимизирали нападе у сајбер простору.
Истовремено истичу и да специјална војна операција у Украјини даје огроман подстрек научно-технолошком напретку, посебно се користе нове методе ратовања и у том погледу од велике помоћи може бити и сајбер војска.
Процене су да Кина данас има најмоћније сајбер снаге, мада и земље попут Холандије и Француске, САД, Велике Британије, Северне Кореје и друге имају своје сајбер војске.
Руски медији наводе да су Сједињене Државе лидери у области сајбер криминала и обавештајним активностима у сајбер простору. Конкретно, та земља има сајбер команду, која делује и у одбрамбеним и у офанзивним операцијама за обављање различитих задатака, укључујући пружање подршке операцијама националне безбедности.
Сајбер команда америчке војске појавила се 2009. године као јединица Стратешке команде, а истовремено су формиране и засебне јединице у морнарици и ваздухопловству.
„У САД је направљен систем на такав начин да се главна команда налази у Пентагону, док се команде за јединице налази у разним министарствима, ресорима и другим структурама. Могуће је да ћемо и ми или ићи истим путем као што је то урађено у САД, или ћемо при Влади имати одређени координациони центар за сајбер јединице и створити их у свим другим структурама где постоји таква потреба, а где још нису створене. Данас је то, по мом мишљењу, крајње неопходно, с обзиром на то да се сајбер ратови против Русије воде веома активно“, истиче Кнутов.

Руска војска је већ заштићена од сајбер напада

Руски стручњаци кажу да је Русија већ развила сопствени приступ сајбер безбедности, а на питање за које време Русија може да створи сајбер војску Кнутов каже:
„Ако, на пример, објединимо оне јединице које већ постоје, то неће трајати толико дуго, али ако се ствара ‘од нуле’ потребно је шест месеци до годину дана. Међутим, у неким случајевима се такав проблем може решити и за три месеца“.
Поједини руски експерти кажу да би Русија требало да се фокусира на „суверенизацију сопственог интернет простора“, напомињући истовремено да руско Министарство одбране у овом случају има значајну предност, јер има формације које штите информациони простор око војних јединица, посебно Стратешких нуклеарних снага. Министарство одбране је створило и свој информациони простор – такозвани војни интернет, који укључује аутоматизовани систем контроле војске и Центар за контролу националне одбране.
Поред тога, војска користи сопствени оперативни систем за размену информација, што гарантује заштиту од спољних сајбер напада.
Хакерски напад - Sputnik Србија, 1920, 09.10.2023
РУСИЈА
Москва: Неуспех Кијева могао би да подстакне Вашингтон на сајбер нападе на Русију
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала