00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

Опасно играње вештачком интелигенцијом Србима угрожава и здравље - држава има начин да реагује

© Фото : Pexels/Photo by Google DeepMind вештачка интелигенција
вештачка интелигенција - Sputnik Србија, 1920, 06.01.2024
Пратите нас
Злоупотреба лика др Милована Бојића није нанела штету само њему, то је и угрожавање здравственог система, јер се болесни људи хватају за сламку. Опасна игра идентитетом на интернету може имати и горе последице. Крајње је време да Србија оснује Националну агенцију за сајбер безбедност, тако се штити држава и њени грађани, упозоравају стручњаци.
Институт за кардиоваскуларне болести „Дедиње“ упозорио је на злоупотребу вештачке интелигенције у случају директора те установе, проф. др Милована Бојића. У измишљеном интервјуу на друштвеним мрежама искоришћен је његов генерисани глас и употребљена његова слика како би се промовисале таблете против крвног притиска.
Професор Бојић је упозорио пацијенте да не наседају на лаж и изјавио да је због угрожавања његовог идентитета, имена и репутације покренуо поступак пред Одељењем за борбу против високотехнолошког криминала Вишег тужилаштва у Београду.
Сајбер стручњаци кажу да је реч о најопаснијем облику игре нечијим идентитетом и да за то постоји алат за генерисање, такозвани „Дип фејк“. Последњи случај који је уздрмао свет догодио се у Индији. На интернету се појавио познати бизнисмен, који рекламира криптовалуте.
„Индијски бизнисмен је рекао, али ја то нисам изговорио, немам везе с тим. Међутим, то је већ отишло у етар, неки су већ купили криптовалуте, као што су неки вероватно купили тај препарат који је рекламирао др Бојић. Људи демантују, нема другог начина да се спасу“, каже за Сптуњик стручњак за сајбер-безбедност Горан Кунјадић.
Он додаје да корисници овог алата не морају да буду посебно вешти. Могу да направе ваш лик, ваш глас, потпуно исти, који изговара оно што они желе, а мотиви су им разни.
Кунјадић каже и да, на срећу, овај програм није доступан на интернету, набавка иде другим каналима. Постоји и фирма која га израђује званично. Реч је конгломерату у Америци, кога још нико није тужио.

Вештачка интелигенција - опасно оружје

„Ако производите оружје и ако га неко користи за пљачку, ви не одговарате за пљачку“, каже и додаје да овај програм може да створи ужасне проблеме не само одређеној особи, већ и проблеме на тржишту, али и још страшније, по цело човечанство.
„Замислите да изађе Путин и објави Трећи светски рат, или Бајден, било ко. То је врло моћно и опасно оружје“, закључује Кунјадић.
Сајбер Путин већ постоји, појавио се недавно на конференцији за новинаре руског председника и поставио му питање о његовим наводним двојницима, под идентитетом студента из Санкт Петербурга.
Путин је одговорио, да само једна особа може да личи на њега и говори његовим гласом, а та особа је он сам. Руски председник је такође приметио да је немогуће спречити развој вештачке интелигенције, зато треба бити лидер у тој области.
Др Милош Јовановић, професор информационе безбедности за Спутњик каже да је овај шаљиви приказ Путиновог сајбер двојника заправо доказ колико једна држава озбиљно схвата претње у сајбер простору.
Додаје да је технолошка револуција донела низ застрашујућих могућости манипулације, а мало ко може заиста да разлучи, да ли је реч о правом или сајбер Путину или доктору Бојићу.

Србији треба Национална агенција за сајбер безбедност

Наш саговорник први је у Србији пре неколико година почео да заговара оснивање Националне агенције за сајбер безбедност која би се бавила манипулацијама, свиме што на интеренту угрожава репутацију одређеног човека, а пре свега, државу.
„Морамо да имамо организацију која би могла да каже, да саопшти на националном новоу, да су ти људи то демантовали, да се њен деманти пусти у медијски простор. Не смемо да препуштамо да сваки појединац доноси закључак. Бојим се да, не само у Србији, већ у целом свету, људи уопште нису свесни које манипулације можемо употребом технологије данас да направимо. То је застрашујуће и може да направи хаос у друштву“, каже Јовановић.
Он додаје да такве агенције постоје у свим великим земљама, у САД, Кини, Великој Британији која има јако озбиљан национални секјурити центар. У Русији је то „Роскомнадзор“, Федерална служба за надзор у области комуникација, информационих технологија и медија, која брине о свему што се дешава на интернету.
„Ако не штитите свој информациони простор, највећи број информација се дели преко интернета, о радију и телевизији више и не говоримо. Ако немате орган, агенцију која ће бринути о информационом простору земље, да буде суверен, да брине о ономе што је интерес земље, како да штити информације и шта се пласира - онда смо у проблему“, истиче Јовановић.
@nijesedesiloo Elon Musk priznao! #serbia #elonmusk #croatia #parrotai #fyp #ai ♬ original sound - Nijesedesilo
Такве агенције прате комплетан саобраћај на интернету, оно што је видљиво, али и оно што је невидљиво. Тако се штити и привредни амбијент, али се и држава штити од информационог рата, лажног пласирања информација које може изазвати хаос.
Подсећа да је у Кини блокиран Фејсбук (Мета - екстремистичка организација забрањена у Русији), зато што су у 2009. године покушане манипулације сличне ономе што се дешава на Косову и Метохији, где су одређене групе инструисане да пласирају информације, да се радикализује покрет за самоопредељење.
Наш саговорника додаје да је контрола онога што се дешава на масовним медијима, односно друштвеним мрежама, буквално део одбрамбене, војне доктрине.

Већ имамо стручњаке, фале закони

У Националној агенцији за сајбер безбедност седели би врхунски стручњаци, које Србија већ има. Она би давала смернице грађанима, али и реаговала у случају оваквих злоупотреба лика и дела. Смањиле би се и претње у привреди, које се дешавају свакодневно, један од последњих примера је ЕПС.
„Да би смо то на прави начин третирали, потребан је интердисциплинарни приступ, који подразумева људе који савршено познају технолошки оквир, али и врхунске правнике, који знају како то законски да се третира. Не можете ефикасно да примените европски континентални модел права где постоји више одредби, али се технологија стално развија. Морамо и законски да све прилагодимо новом оквиру“.
Наши саговорници верују да ће Тужилаштво у случају др Бојића реаговати, али и упозоравају да не постоји једноставан механизам који може да детектује особу која је то урадила, због саме структуре интернета, јер је потребно пуно времена да се детектује одакле је ова лаж пласирана.
Поред савршеног програма „Дип фејк“, постоје и они једноставнији, на интернету доступни свима. Тако се последњих недеља на друштвеним мрежама врти Илон Маск који тврди да је из Републике Српске. Једноставан трик, у који су многи ипак поверовали.
Погледајте и:
Милован Бојић, директор Института „Дедиње“  - Sputnik Србија, 1920, 03.01.2024
ДРУШТВО
Опрез! Језива злоупотреба – искоришћен лик и глас чувеног српског доктора да би се продале таблете
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала