https://sputnikportal.rs/20240617/peking-nastavicemo-da-promovisemo-politicko-resenje-ukrajinske-krize-1173739433.html
Пекинг: Наставићемо да промовишемо политичко решење украјинске кризе
Пекинг: Наставићемо да промовишемо политичко решење украјинске кризе
Sputnik Србија
Кина ће наставити да ради са међународном заједницом, чинећи неуморне напоре да промовише политичко решење украјинске кризе, саопштило је кинеско Министарство... 17.06.2024, Sputnik Србија
2024-06-17T15:06+0200
2024-06-17T15:06+0200
2024-06-17T15:06+0200
свет
свет
свет – политика
кина
русија
украјина
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/03/17/1135729810_0:223:3071:1950_1920x0_80_0_0_55a0031aab9c5ac9bc18955ccfaac1df.jpg
„Обратили смо пажњу на одговарајуће поруке у вези са украјинским питањем. Кина је увек држала објективну и праведну позицију и одлучно је и активно доприносила мировним преговорима“, наводи се у саопштењу Министарства на питање да прокоментарише изјаве руског председника.У кинеском Министарству су подсетили да је Кина у фебруару 2023. године објавила став о политичком решењу украјинског сукоба који укључује 12 тачака, укључујући поштовање суверенитета, почетак мировних преговора и укидање једностраних санкција. Такође, у мају ове године Кина и Бразил заједнички су објавили консензус у шест тачака о политичком решавању украјинске кризе који је добио позитивне повратне информације од више од 100 земаља.„Кина ће наставити да ради са међународном заједницом, чинећи неуморне напоре да промовише политичко решење украјинске кризе“, истиче Министарство.Истовремено, кинеско Министарство спољних послова није одговорило на питање да ли би Пекинг био спреман да обезбеди платформу за дијалог Москве и Кијева ако се стране сагласе да отпочну мировне преговоре.Раније је председник Русије Владимир Путин изнео нове мировне предлоге за решавање сукоба у Украјини, који предвиђају признавање статуса Крима, ДНР, ЛНР, Херсонске и Запорошке области као делова Русије, утврђивање несврстаног и безнуклеарног статуса Украјине, њена демилитаризација и денацификација и укидање антируских санкција. Украјинска страна је ову иницијативу одбила.О глобалној безбедностиУ Министарству су истакли и да је Кина спремна да сарађује заједно са Русијом и целокупном међународном заједницом на реализацији концепта заједничке и одрживе безбедности.Напомиње се да је „Кина спремна да ради са међународном заједницом, укључујући Русију, на промовисању имплементације Глобалне безбедносне иницијативе, примени концепта заједничке, свеобухватне, кооперативне и одрживе безбедности, ради на томе да се легитимни безбедносни интереси свих земаља узму у обзир на избалансиран начин, и за мирно решавање несугласица и спорова између земаља кроз дијалог и консултације“.Раније је руски председник, говорећи на састанку са руководством руског Министарства спољних послова, изјавио да је дошло време да се разговара о гаранцијама колективне безбедности у Евроазији и смањи присуство ванрегионалних војних снага. Русија је заинтересована за озбиљан развој дијалога у УН о стварању система недељиве безбедности, додао је Путин.Погледајте и:
кина
украјина
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2024
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/03/17/1135729810_206:0:2937:2048_1920x0_80_0_0_63b59c73c5f4d01f23257357316a25b8.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
свет, свет – политика, кина, русија, украјина
свет, свет – политика, кина, русија, украјина
Пекинг: Наставићемо да промовишемо политичко решење украјинске кризе
Кина ће наставити да ради са међународном заједницом, чинећи неуморне напоре да промовише политичко решење украјинске кризе, саопштило је кинеско Министарство спољних послова за Спутњик.
„Обратили смо пажњу на одговарајуће поруке у вези са украјинским питањем. Кина је увек држала објективну и праведну позицију и одлучно је и активно доприносила мировним преговорима“, наводи се у саопштењу Министарства на питање да прокоментарише изјаве руског председника.
У кинеском Министарству су подсетили да је Кина у фебруару 2023. године објавила
став о политичком решењу украјинског сукоба који укључује 12 тачака, укључујући поштовање суверенитета, почетак мировних преговора и укидање једностраних санкција. Такође, у мају ове године Кина и Бразил заједнички су објавили консензус у шест тачака о политичком решавању украјинске кризе који је добио позитивне повратне информације од више од 100 земаља.
„Кина ће наставити да ради са међународном заједницом, чинећи неуморне напоре да промовише политичко решење украјинске кризе“, истиче Министарство.
Истовремено, кинеско Министарство спољних послова није одговорило на питање да ли би Пекинг био спреман да обезбеди платформу за дијалог Москве и Кијева ако се стране сагласе да отпочну мировне преговоре.
Раније је председник Русије Владимир Путин изнео нове мировне предлоге за решавање сукоба у Украјини, који предвиђају признавање статуса Крима, ДНР, ЛНР, Херсонске и Запорошке области као делова Русије, утврђивање несврстаног и безнуклеарног статуса Украјине, њена демилитаризација и денацификација и укидање антируских санкција. Украјинска страна је ову иницијативу одбила.
У Министарству су истакли и да је Кина спремна да сарађује заједно са Русијом и целокупном међународном заједницом на реализацији концепта заједничке и одрживе безбедности.
„Кина и Русија, као сталне чланице Савета безбедности УН и велике силе у развоју, сносе важну одговорност за одржавање међународне и регионалне безбедности и стабилности“, навели су у кинеском Министарству на захтев да прокоментаришу иницијативу руског председника.
Напомиње се да је „Кина спремна да ради са међународном заједницом, укључујући Русију, на промовисању имплементације Глобалне безбедносне иницијативе, примени концепта заједничке, свеобухватне, кооперативне и одрживе безбедности, ради на томе да се легитимни безбедносни интереси свих земаља узму у обзир на избалансиран начин, и за мирно решавање несугласица и спорова између земаља кроз дијалог и консултације“.
Раније је руски председник, говорећи на састанку са руководством руског Министарства спољних послова, изјавио да је дошло време да се разговара о гаранцијама колективне безбедности у Евроазији и смањи присуство ванрегионалних војних снага. Русија је заинтересована за озбиљан развој дијалога у УН о стварању система недељиве безбедности, додао је Путин.