- Sputnik Србија, 1920, 26.08.2021
ДРУШТВО
Друштвене теме, занимљиве приче, репортаже, догађаји, фестивали и културна дешавања из Србије, и остатка света

Јовановић: Нема разлога за страх због мајмунских богиња, поштовати мере заштите

CC0 / Unsplash/National Institute of Allergy and Infectious Diseases / Вирус мајмунских богиња
Вирус мајмунских богиња - Sputnik Србија, 1920, 19.08.2024
Пратите нас
Директорка Института "Батут" Верица Јовановић рекла је данас да за сада у нашој земљи нема разлога за страх што се тиче мајмунских богиња, али да треба поштовати све мере заштите.
Како је рекла Јовановић, мајмунске богиње се манифестују појавом осипа, а можемо се заразити директним или индиректним контактом са зараженом особом.
Расте број заражених мајмунским богињама у Африци, забележен је први случај у Шведској, док су у Србији последњи пут регистроване пре две године, рекла је она.
Јовановић је за РТС рекла је да је у овом тренутку најважније да знамо које су мере заштите, као и како се преноси вирус.
"Болест се манифестује појавом оспе која пролази фазе развоја. Важно је да је одређеним начином понашања контролишемо", истиче Јовановићева и подсећа да се болест јавља у ендемским подручјима, попут Африке.
Осим у тим подручујима, докторка каже да се болест може преносити директним или индиректним контактима, попут случаја у Шведској.
"Најчешће болест преноси заражена особа и треба бити обазрив у препознавању оспе. Треба применити мере заштите и у односу на особу која је била у контакту са таквом особом. Када је реч о индиректним контактима то може бити постељина или капљичним путем", наглашава директорка "Батута".
Према њеним речима, у Србији нема разлога за забринутост, али треба бити информисан да се болест појавила у свету и да су модификације у вирусу могуће, па се могу променити начини ширења.
"Први симптоми су као и код осталих инфективних болести - језа, дрхтавица и малаксалост, али се брзо појаве оспе, које се од лица спуштају. Личе на велике богиње које су давно искорењене јер и вурус потиче из породице таквих богиња", објашњава Јовановић.
Јовановићева саветује да, ако путујемо у афричке земље, треба да се информишемо каква је тамо, у том тренутку епидемиолошка ситуација.
Напомиње да "Батут" има стални епидемиолошки наџор над мајмунским богињама од 2022. године, када је у нашој земљи било случајева обољевања.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала