00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
17:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
17:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Мање познате „истине“: Како је један руски филм спасао Титу живот
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
Ко су модерни српски витезови
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Обрадовић: Очекивао сам Сампраса, али је Мареј одлично решење
20:00
59 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Отац Виталиј Тарасјев: Православље ће победити – и у Украјини
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

За танго је потребно двоје: Лавров послао јасан сигнал новој администрацији у Вашингтону

© Фото : Снимак са екрана/Телеграм/ СпутњикТакер Карлсон и Сергеј Лавров
Такер Карлсон и Сергеј Лавров - Sputnik Србија, 1920, 06.12.2024
Пратите нас
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров послао је јасан сигнал новој америчкој администрацији да је Русија спремна за преговоре, али на равноправним условима, без притисака, ултиматума и уцена. И друго, сада се мора узети у обзир не само реална ситуација на терену, него и чињеница да су ДНР, ЛНР, Запорошка и Херсонска област неотуђиви део Русије.
Овако руски политиколози коментаришу интервјуу који је руски шеф дипломатије дао америчком новинару Такеру Карлсону, а који је за кратко време погледало више милиона људи широм света.
Главна порука се тиче односа две војне суперсиле – Руске Федерације и Сједињених Држава. Лавров је послао Вашингтону јасан сигнал да је Москва и у овако тешкој ситуацији спремна да уђе у преговарачки процес, оцењује за Спутњик Андреј Бакланов, политиколог и заменик председника Удружења руских дипломата.
„Интервју је, у ствари, адресиран на ново руководство Сједињених Америчких Држава. У њему има много различитих, важних аспеката, али два су главна. Први аспект се састоји у томе да смо спремни за разговор и да смо забринути развојем ситуације у међународним односима, не нашом кривицом, јер ми нисмо иницирали овај процес, али он је сада, тренутно, добио врло забрињавајући облик. Дакле, то је прва тачка – ми смо спремни за преговоре“, истиче Бакланов.
Друго, Русија је спремна да седне за преговарачки сто, али није спремна за било какве преговоре, додао је Бакланов.
„Нисмо спремни за било какве преговоре, већ за преговоре који ће имати два аспекта, која су за нас принципијално важна. Прво, они морају бити вођени искључиво на равноправној и избалансираној основи. То јест, не прихватамо никакве покушаје притисака или условљавања. И друго, они морају узети у обзир оне промене које су сада већ настале, а то се конкретно односи на ситуацију у Украјини. Због тога, износити неке нереалне предлоге или подржавати нереалне предлоге, као што су они које износи Зеленски, то је губљење времена, а нама такви преговори нису интересантни. Нас занимају само они преговори који ће довести до неког практичног решења“, каже Бакланов.
Он истиче да је то могуће постићи само ако се узме у обзир руски избалансирани приступ, који има два аспекта. Први је спремност, а други - одређени принципи.
„Одређени принципи за које сматрамо да су праведни и којима ћемо се руководити на тим преговорима. То је најважнија порука интервјуa који је дао Карлсону“, додао је политиколог.

Да ли је Америка спремна за дијалог

Позиција Русије је јасна и доследна, али намеће се питање да ли ће ове поруке чути будућа америчка администрација, пошто досадашња пракса показује да све што каже Русија Вашингтон обично не чује.
„Сигуран да неће, али ми полазимо од тога да ако неће - онда неће. Ми се нећемо наметати и нећемо спуштати границу наших захтева због тога. Ако неће и то је у реду. То је двосмеран процес, што каже Лавров – за танго је потребно двоје. Дакле, ако Америка буде спремна за дијалог и ми смо спремни, а ако није - нећемо инсистирати“, каже Бакланов.
Руски шеф дипломатије је дао интервју америчком новинару у коме је изнео оцену актуелних руско-америчких односа, прокоментарисао је тестирање ракете „орешник“ и објаснио циљеве специјалне операције у Украјини, подсећајући да та операција не би била покренута да су Запад и Кијев испоштовали споразуме из Минска.
Након објављивања интервјуа корисници друштвених мрежа широм света су масовно изразили подршку Русији и њеној позицији, а руског дипломату су назвали „најбољим министром спољних послова у свету“.
Похвале су упућене и новинару Такеру Карлсону, за кога кажу да је учинио много више да спречи трећи светски рат од америчког председника Џоа Бајдена.
„И не само он. Међутим, сада се мора констатовати да људи који су изабрани да одржавају мир, успостављају сарадњу међу народима, унапређују трговину, нису успели у томе, укључујући Бајдена и лидере европских земаља. Ми њихову делатност негативно карактеришемо. Сматрамо да они за нас нису достојни партнери. И са друге стране, ми изражавамо жаљење и саучешће становницима Европе и Америке који нису у могућности да изаберу достојне руководиоце за своје земље“, каже експерт.

Шта Русија очекује од Трампа

Говорећи о односима Москве и Вашингтона, Сергеј Лавров је рекао да не сматра да су земље сада у ратном стању - оно што се дешава у Украјини је хибридни рат. Према његовим речима, Русија жели да има нормалне односе са свим својим суседима, са свим земљама, a „поготово са тако великом земљом као што су САД“.
Русија не размишља о рату са САД и не жели га, такав рат би могао бити нуклеарне природе, за Москву је главно да га избегне. Према речима Лаврова, разговори о ограниченој размени нуклеарних напада су позив на катастрофу коју Русија не жели.
Русија не види разлог зашто Москва и Вашингтон не могу да сарађују зарад света. Главни услов за преговоре је да САД морају да одустану од свог циља наношења стратешког пораза Русији, иначе ће Москва „користити сва средства да одбрани своје легитимне интересе“. И бориће се за то. Ово није претња, то је само чињеница.
Министар је такође изразио наду да је Запад озбиљно схватио сигнал који је послат тестирањем система „орешник“.
Русија је спремна да води преговоре о Украјини на основу принципа који су били договорени у Истанбулу 2022. године, а кључни принцип је ванблоковски статус УкрајинеНАТО не сме бити на руском прагу.
Дакле, упркос очигледном хибридном рату који садашња америчка администрација води против Русије, Москва је категорички против „врућег“ сукоба – а посебно његове нуклеарне фазе. Основа руске војне доктрине је управо избегавање нуклеарног рата. Преговори су не само могући, већ и неопходни, поручио је Лавров.
„Ми смо дуго показивали велико стрпљење. Током много година – чак осам -трпели смо понижавања и иживљавања над нашим руско језичним народом у Донбасу. Сада многи сматрају да смо то узалудно чинили, да је требало раније почети и заштитити наше људе. Такође, многи сматрају да треба да будемо оштрији према земљама Запада. Видите, у последњих годину и по дана наши најугледнији стручњаци, као што је Сергеј Караганов, почасни председник Савета за спољну и одбрамбену политику, залагали су се да наша нуклеарна доктрина треба да буде још оштрија и да прошири списак разлога због којих се може извршити удар пуне снаге. И ти предлози су били услишени - наша нуклеарна доктрина је измењена“, подсећа Бакланов.
Према његовим речима, ово је пример да се узима у обзир мишљење јавности која сматра да Русија треба да буде оштрија према Западу и да не треба веровати обећањима западних лидера.
Кад је реч о томе у којој мери ће поруке руског шефа дипломатије упућене Вашингтону имати утицаја на будуће односе Русије и САД, експерт истиче да ће то пре свега зависити од тога како ће се позиционирати нови председник Сједињених Држава Доналд Трамп након што званично ступи на дужност.
„Ми нисмо склони претераном оптимизму. Не мислимо да ће нови тим прећи на пријатељске односе са Руском Федерацијом и на то не рачунамо, али рачунамо на то да ће он мање правити неке очигледне глупости и предузимати кораке који су опасни за свет. То је нуклеарна сила, и она мора да се понаша одговорно. Такву одговорност током председниковања Бајдена ми нисмо видели“, закључио је Бакланов.
Интервју је вођен на енглеском језику и трајао је 80 минута. Да би га снимио, Карлсон је допутовао у Москву, а након интервјуа је оценио да су Русија и САД „ближе нуклеарном рату него икада пре у историји“, између осталог и због одлуке америчке администрације да Кијеву укине ограничења за употребу оружја дугог домета за ударе на Русију. Према његовим речима, Американци и не наслућују да је њихова земља „заправо у рату са Русијом“.
Амерички новинар је додао да грађани САД не знају целу ситуацију, нити позицију Русије, јер немају доступа информацијама, већ знају само оно о чему извештавају амерички медији.
Почетком ове године Карлсон је интервјуисао и руског председника Владимира Путина, а интервју је изазвао огромно интересовање широм света.
Више од годину дана покушавао је и да уради интервју са Владимиром Зеленским, како би се чуле обе стране, али се тим напорима, како је рекао, успротивила америчка Влада.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров - Sputnik Србија, 1920, 06.12.2024
РУСИЈА
Најважније поруке Лаврова из интервјуа Такеру Карлсону
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала