„Очекује се да ће инфлација достићи свој пик оквирно средином 2022. године, а затим ће се постепено смањивати упоредо са успоравањем глобалног раста, померањем потражње са роба на услуге, регулисањам ланаца испоруке и смањењем цена сировина, укључујући енергетику“, истиче се у извештају.
Светска банка наглашава да је глобални раст бруто домаћег производа нагло успорен од почетка године и вероватно ће остати испод просека из 2010. г. Истовремено, постоји ризик да инфлација потраје дуже него што је очекивано због глобалних проблема са испорукама.
„Ови догађаји изазивају бојазан од стагфлације, периода како слабог раста, тако и повећане инфлације, сличне оној која се догодила 1970. година“, наводи се у извештају.
Према информацијама, стручњаци се, међутим, не слажу у мишљењима поводом тога колико је текућа ситуација слична оној из 1970. година. Неки експерти претпостављају да би искуство борбе против инфлације, стечено од 80-их година прошлог века, требало да помогне у спречавању стагфлације.
У извештају СБ се још истиче да је 1973. године инфлација скочила до 10,3 одсто, када се догодио и скок цена нафте. Инфлација је остала висока све до рецесије 1982. године.
Иначе, стагфлација је стање привреде које карактерише општи скок цена (инфлација) уз пад производње (стагнација), одакле и долази назив ове појаве.