Срби са севера Косова одлучили су да напусте све политичке институције – скупштину, владу и четири општине, али и правосудне органе, полицију и администрацију на Косову, а како је председник Српске листе Горан Ракић изјавио те одлуке биће на снази док Приштина не повуче одлуку о таблицама и формира ЗСО.
Изнуђен корак Срба
Милован Дрецун, председник Одбора за Косово и Метохију у Скупштини Србије овај чин Срба са севера види као изнуђен одговор на неприхватљиво висок ниво притиска привремених институција у Приштини на српски народ претњама и угрожавањем његове безбедности и опстанка на Косову и Метохији.
„Срби нису имали другог начина да бране своја права и да се штите осим овог. Оно што је чињеница јесте да су Срби учествовали у раду привремених институција у Приштини на основу првог Бриселског споразума, јер после тог споразума су изашли на изборе и прихватили учешће и у полицији и у судству и у локалној самоуправи и парламенту где је Српска листа добила поверење српског народа на КиМ. А ако Аљбин Курти каже да Бриселски споразум не постоји и за то не добије ни реч укора из ЕУ и са Запада, онда не постоји ни основ за даље учешће Срба у привременим институцијама,“ сматра Дрецун.
Дакле, ради се о потпуно неодговорном понашању Приштине која годинама малтретира српски народ и мислим да не постоји народ у Европи коме су буквално одузета готово сва људска права.
„То се све ради пред очима запада који не само да остаје слеп на све то него још и пружа подршку Куртију, сада им ево и визне либерализације... Дошло се и до тога да желе и да промене архитектуру дијалога Београда и Приштине и то у тренутку када Курти тај дијалог сахрањује они би да се разговара о немачко-француском предлогу, иако знају да то апсолутно није прихватљиво за Београд,“ истиче наш саговорник.
Лопта у дворишту Приштине
На питање, шта ће се дешавати у наредном периоду после ове одлуке Срба, Дрецун каже да то зависи од Приштине и од процене водећих западних држава.
„Посебно од земаља Квинте на челу са Америком. Ово је рекао бих тежак ударац и опомена и Приштини и Западу, јер како ће сада да говоре о томе да је Косово мултиетничко ако нема учешћа Срба у привременим институцијама. Дакле, сада ће се оголити прича о томе да Приштина заправо ради на томе да заправо направи једнонационално Косово, и да протера све Србе и то је по мени забрињавајуће пре свега за Запад који ће морати да нешто уради како би створили услове да Србе врате у привремене косовске институције,“ истиче Дрецун.
У исто време, он напомиње да су Срби јасно рекли да док се не формира Заједница Српских општина и док Приштина не поништи једнострану одлуку о регистарским таблицама, нема повратка ни у институције.
„Очекујем сада једну интензивну и снажну дипломатију у коју ће се укључити и Европска унија и Америка, односно земље Квинте и према Београду и према Приштини. Курти сад ово може да искористи за озбиљну дестабилизацију севера Косова,“ истиче Дрецун.
Курти ће искористити ситуацију
Како каже наш саговорник, та дестабилизација може да тече у смеру да са својим специјалним параполицијским формацијама, Албанци упадну у институције које су Срби напустили, на пример у општине на северу Косова и тако даље.
„Дакле, Курти може да покуша да не само институционалним већ и физичким насиљем да овлада свим институцијама и да чак можда постави привремено некога… Може свашта да ради јер је тамо ситуација таква да владавина права не постоји већ само једностране акције које Приштина увек предузима и које су праћене насиљем и које су изразито антисрпске. Докле ће ићи све зависи докле ће му западни покровитељи дозволити, превасходно земље Квинте, “ закључује Дрецун.
Наш саговорник сматра да је наставак дијалога између Београд и Приштине неизвестан, пре свега јер га је Приштина прецртала
„А и да се настави не видим до каквог би суштинског напретка довео, посебно што се наговештава да ће се у агенду увести француско-немачки предлог. Па ко им је на то дао право?,“ пита наш саговорник, уз напомену да је цео процес дијалога између Београд и Приштине замишљен као статусно неутралан, а овим предлогом ЕУ хоће да потпуно промени тај оквир.
Срби су иначе после донете одлуке да напусте све привремене институције тзв Косова, најавили и масовне протесте од сутра.