„САД немају право да уређују руско-кинеске односе, нећемо трпети притиске и претње америчке стране“, рекла је дипломата, коментаришући упозорења низа америчких политичара Пекингу о последицама ако Кина буде испоручивала оружје Русији.
Портпаролка је приметила да Вашингтон не само да шаље смртоносно оружје на бојно поље у Украјини, већ и крши три заједничке кинеско-америчке изјаве константном продајом напредног оружја Тајвану.
Дипломата је додала да Кина активно промовише преговоре и политичко решење украјинске кризе.
Раније је саветник америчког председника за националну безбедност Џејк Саливан изјавио да Кина сама треба да реши да ли ће помагати Русији у сукобу у Украјини с обзиром на „реалне трошкове“ који ће очекивати пекинг у случају помоћи Москви.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен раније је такође упозорио Пекинг на последице у случају испорука оружја Москви.
О америчким санкцијама
Коментаришући америчке санкције уведене кинеским компанијама „због веза са Русијом“, портпаролка је рекла да је кинеска страна изразила протест и предузеће неопходне мере.
„Кинеска страна изражава снажно незадовољство и оштар протест и већ је дала Сједињеним Америчким Државама оштру ноту“, рекла је дипломата, одговарајући на захтев новинара да прокоментарише санкције САД уведене 24. фебруара кинеским компанијама „због веза са Русијом“.
Портпаролка је додала да дејства САД нису заснована на међународном праву, већ да представљају незаконите унилатералне санкције и „проширену“ јурисдикцију, који наносе озбиљну штету интересима Кине. Према њеним речима, САД шире лажне информације да Кина испоручује оружје Русији, користећи то као изговор за увођење санкција кинеским компанијама, што представља „директно прогањање“ и „двоструке стандарде“.
Дипломата је позвала САД да крену од заједничких интереса свих земаља света и учине нешто за ублажавање ситуације (украјинске кризе) и промовишу мировне преговоре, као и да престану са ширењем лажних информација и укину санкције кинеским компанијама.
„Доносићемо одлучне контрамере као одговор на погрешне санкције САД кинеским компанијама“, закључила је Мао Нинг.