Британски медији подсећају да је нови власник Челсија на појачања у последња два прелазна рока потрошио више од 600 милиона евра, али се клуб налази тек на десетом месту на табели Премијер лиге са 37 бодова.
Амерички бизнисмен планира да од продаје играча у летњем прелазном року заради најмање 260 милиона евра.
На трансфер листи се налазе: Матео Kовачић, Мејсон Маунт, Сезар Аспиликуета, Рубен Лофтус-Чик, Kристијан Пулишић, Бен Чилвел, Kонор Галахер, Хаким Зијеш, Армандо Броха, Kаи Хаверц, Рахим Стерлинг и Пјер-Емерик Обамејанг.
Већини ових играча уговори истичу у јуну 2024. године, а власник Челси жели да их прода на крају ове сезоне, јер би у супротном лондонски клуб могао да остане без обештећења.
Американац, који је купио „Плавце“ од Абрамовича одмах по избијању ситуације у Украјини, испоставио се као човек широке руке који је изазвао револуцију у фудбалу.
Челси је посебно демонстрирао силу куповином Михајла Мудрика из Шахтјора за 100 милиона евра, играча кога је буквално преотео Арсеналу, а овај трансфер отворио је питање - како ће се све одразити на УЕФА правила о финансијском фер-плеју?
Редовна ревизија стартовала је у фебруару, а после двогодишње борбе са ковидом и финансијским проблемима, енглески фудбал се вратио у нормалу - привукао богате спонзоре, стадиони су пуни и потписују се нови уносни уговори о ТВ правима.
Упркос уносном трошењу на „Стамфорд Бриџу" под вођством Тода Болија, у Челсију су уверени да имају механизме да остану у оквиру прописа о финансијском фер-плеју и да неће бити кажњени забраном довођења играча или избацивањем из Европе.
© AFP 2023 / DAMIR SENCAR
Главни адут у испуњењу услова УЕФА су дугорочни уговори које су потписали са новим фудбалерима. Мудрик је на пример потписао уговор на осам и по година, као и рекордер Енцо Фернандес (стигао из Бенфике), док је новајлија из Монака Беноа Бадијашил парафирао уговор на седам и по година после 40 милиона евра „тешког" трансфера.
У основи, Челси ће на нове играче „развући“ трошкове у распону њихових уговора што значи да ће по правилима финансијског фер-плеја Мудрик рецимо коштати „Плавце“ око 12 милиона евра по години.
Али и овај план носи са собом одређени ризик јер у случају да неки од скупоцених играча не успеју да се адаптирају на нову средину, њихова евентуална продаја ће створити велике рупе у финансијском фер-плеју.
Зато су „Плавци" у суштини сада заробљени са фудбалерима које су купили - и они ће морати да донесу успехе на терену. Другим речима - у дужничком су ропству, па су и из тог разлога принуђени да продају све што је Роман Абрамович купио или створио.
Погледајте емисију Спутњик спорта на тему „Зашто се повукао Немања Видић“