У саопштењу се додаје да су актуелне мере у потпуности у складу са међународно-правним обавезама.
Дипломате су се позвале и на изјаву руског министра одбране Сергеја Шојгуа који је раније истакао да Москва не предаје Минску нуклеарно оружје, као и да контрола и одлука о његовој примени остају на руској страни.
„Вашингтон би, пре него што окриви друге, требало да се позабави самоанализом. Сједињене Државе деценијама држе огроман арсенал свог нуклеарног оружја у Европи. Са НАТО савезницима одржавају ‘заједничке нуклеарне мисије’. Разрађују сценарије за употребу специјалне муниције против наше земље“, истиче руска амбасада.
Реакција Вашингтона ─ изразито негативна
Овим поводом, западни медији су пренели да је амерички председник Џозеф Бајден негативно коментарисао премештање руског нуклеарног оружја на територију Белорусије.
Агенција „Ројтерс“ наводи да је амерички лидер изјавио да је његова реакција на објаве о размештању руског нуклеарног оружја на белоруској територији „крајње негативна“.
Портпатолр Стејт департмента Метју Милер истакао је да САД не виде разлог за промену готовости својих стратешких снага због датих саопштења. Он је осудио договор Москве и Минска о процедури чувања руског нуклеарног оружја у специјалном складишту на белоруској територији, сматрајући га „примером неодговорног понашања“.
Претходно је председник Белорусије Александар Лукашенко саопштио да је почело пребацивање нестратешког нуклеарног оружја из Русије на територију Белорусије.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков прокоментарисао је да се Русија и Белорусија налазе у непријатељском окружењу и због тога ће развијати војну сарадњу.