„Јавна сцена код нас функционише пре као арена за обрачун политичких странака него као демократско друштво. То траје годинама уназад и то веома оптерећује функционисање државе и сам нормалан живот у њој“, рекао је Шабић у Кажипрсту Б92.
Према његовим речима, озбиљан проблем је начин на који су те информације о несрећи саопштаване или ускраћиване у Министарству одбране или Тужилаштву.
Он је истакао да едукованост новинара и државних званичника о информацијама од јавног значаја није на задовољавајућем нивоу.
„И то не само код државе, која дугује јавности све информације, осим оних које није нужно ускратити ради заштите неког интереса, него и код новинара и других субјеката“, наводи Шабић.
Повереник за информације од јавног значаја каже да не мисли да је 99 одсто података из извештаја о паду хеликоптера осетљиво.
„Само један одсто информација из извештаја је осетљив и управо је тај један посто објављен“, истиче Шабић и наводи да нико не очекује да војска објави неке шифре које могу угрозити државу безбедност, али исто тако ни бројеве телефона и кућне податке које јесмо могли да видимо.
„Да ли смо сазнали оно што је најбитније, то је питање“, наводи он.
Када су комисије за испитивање узрока пада хеликоптера формиране, то је био догађај који је максимално интересантан, наводи Шабић и додаје да се тада истицало да ће оне завршити свој рад и све саопштити јавности.
„Међутим, онда се појавило саопштење Министарства одбране у којем се наводи да неће све бити објављено. Ту сам ја реаговао и рекао да постоје случајеви и разлози када је ускраћивање података нужно, али да подзаконски акт министарства није један од њих“, наводи повереник.
„Онда су они рекли нема сагласности Тужилаштва за то, али само не знам на осовну код члана и ког закона“, изјавио је Шабић.
Према његовим речима, постоје проблеми и у самом извештају Тужилаштва.
„У извештају су навели да је примарна одговорност на пилоту. Нигде се Тужилштво не бави одговорношћу него се тиме бави суд. После су даље и извештају навели да постоји сумња за одговорност, што је термин који је примаран Тужилаштву“, истиче он.
Шабић сматра да су управо те информације о одговорности пилота биле иницијална каписла за бурну реакцију која је после настала у јавности.
Шабић је након тога истакао да је проценат успешних интервенција повереника више од 93 одсто, што је резултат на ком би му позавиделе и многе колеге са Запада.
„То је посебно успешно када се узме у обзир да повереник нема подршку Владе, и то не само ове, него свих у последњих десет година откако постоји“. истиче он.
Међутим, он наводи да, иако је стање слободе приступа информацијама добро, без обзира на све, стање када је реч о заштити података забрињавајуће лоше.
„Више пута сам упозоравао на то у прошлости, али безуспешно, и имаћемо доста проблема због тога у будућности“.
Према његовим речима, највећи проблем за заштиту података јесте неразумевање.
„Онда ја делујем као ватрогасац који трчи по Србији и гаси пожаре, а са гомилом пиромана около то није нимало лако“, закључио је Шабић.