Демонстрације су одржане у знак солидарности са протестом у Балтимору, против расне дискриминације и прекомерног насиља полиције која је изазавала смрт афроамеричких људи у Кливленду, Фергусону, Мисурију, Нујорку и другим градовима у протеклих годину дана, преносе агенције.
Њујоршка полиција је ухапсила више од 60 људи који су протестовали кроз Менхетн, блокирајући саобраћај на неколико места. Мањих протеста било је у Бостону, Хјустону, Фергусону, Мисурију, Вашингтону и Сијетлу, а неколико демонстраната ухапшено је у Денверу.
Just found huge #BaltimoreUprising solidarity march still going strong in NYC. Stretches on for blocks. pic.twitter.com/SIM3f9EfDs
— Keegan Stephan (@KeeganNYC) April 30, 2015
У Балтимору је распоређено 3.000 полицајаца и војника Националне гарде, пошто се на хиљаде демостраната мирно распоредило испред зграде локалног парламента. Тај марш је протекао мирно, иако су у том граду пре два дана били најгори немири у последњих неколико деценија.
Протестанти су углавном били млади црнци, који траже одговоре о смрти Фредија Греја који је умро од повреда које су му нанете у притвору. Међу демострантима је велики број студената.
Полиција ће данас изнети своје закључке о том случају, а тужилац је навео да нема информација да ли ће они бити доступни за јавност.
У Блатимору је 19 зграда и десетине аутомобила спаљено, опљачкане су продавнице и 20 полицајаца је повређено у немирима од пре два дана.
Општој конфузији допринео је „Вашингтон пост“ који је, позивајући се на полицијски докумет, навео речи затвореника који је превожен у полицијском комбију, заједно са Грејом, да је чуо како Греј лупа о зидове возила, вероватно са циљем да повреди сам себе. Тај затвореник није могао да га види, јер су били одвојени металном преградом.
Греј је умро седам дана после хапшења, од тешких повреда кичме, у вратном делу.
Protesters now sitting in intersection of Fourth and Pike in #Seattle. #FreddieGray #Baltimore #Q13FOX pic.twitter.com/4bIS8LG945
— Brandi Kruse (@BrandiKruse) April 30, 2015