Бајатовић је рекао да ће, у процесу реструктурирања, „Србијагас“ основати два нова правна лица, која ће у потпуности бити у власништву тог јавног предузећа.
Источна Европа нема никаквих шанси ако се прекине са испоруком гаса из Русије из правца Украјине, рекао је Бајатовић новинарима у Новом Саду и додао да у таквој ситуацији, по њему, „нема места ни за какве себичне политичке интересе“.
Потпуно сам сигуран да ће интереси источноевропских држава за енергетску стабилност однети победу над политичком себичношћу коју испољавају поједини чиновници Европске комисије, казао је Бајатовић.
„Сигуран сам да ће Јужног тока, Турског тока, Српског тока или како год га звали, сигурно бити“, нагласио је Бајатовић.
„Турски ток“ је гасовод који од Русије, по дну Црног мора, треба да допреми гас до турско-грчке границе, а потом би тај гасовод требало да пролази преко Македоније, Србије, Мађарске до Аустрије.
„Турски ток“ је својеврсна замена за „Јужни ток“, гасовод од кога се одустало због притисака Европске комисије да у потпуности буде усаглашен са правилима ЕУ.
Смањење цене гаса за комерцијалне купце
У Србији ће до краја године, највероватније, доћи до смањења цене природног гаса за комерцијалне купце, најавио је данас директор „Србијагаса“ Душан Бајатовић.
До тог снижења ће доћи ако се настави актуелни тренд пада цена нафте, рекао је Бајатовић новинарима, на штанду „Србијагаса“ на Међуанродном пољопривредном сајму у Новом Саду.
Он је додао да се очекује и пад цена гаса на берзама на око 220 долара за 1.000 кубика у трећем и четвртом кварталу ове године што ће, како је појаснио, бити добро за државу Србују, јер ће дати мање девиза за куповину гаса који увозимо.
Бајатовић је истакао да према аранжману са ММФ-ом више неће бити никакве државне помоћи ни за „Србијагас“, ни за ЕПС.
„Захваљујући прошлогодишњем кредиту од 200 милиона долара којим је практично плаћен стари дуг, ове године доста добро пратимо испоруке гаса, а можда ће бити мали проблем текуће ликвидности за пуњење складишта у Банатском двору, али мислим да ћемо са нашим пријатељима из ’Гаспрома‘ то решити“, истакао је Бајатовић.
Говорећи о највећим потрошачима гаса у Србији, Бајатовић је рекао да се значајно поправила ситуација у Азотари Панчево, истакавши да верује да то предузеће неће имати велики губитак у првом кварталу ове године и да ће, ако дође до губитка, то бити „испеглано“ из пословања „Србијагаса“.
„Дуговање Железаре је замрзнуто и она је од 1. фебруара почела да плаћа своје текуће обавезе, а за МСК се гас и даље не испоручује“, рекао је Бајатовић и додао да се за „Петрохемију“ тражи начин плаћања кроз компензацију робом коју „Петрохемија“ производи за потребе „Србијагаса“.