„Заклео сам се на Устав Србије, пред српском заставом и одговарам грађанима Србије, а не било којој другој великој сили“, рекао је Вучић новинарима у Палати Србија.
Он је поновио да је Србија спремна за диверсификацију гасних извора, јер не сме да дозволи да 2019. године нема одакле да узима гас.
Премијер је објаснио да од 2019. године Србија неће више моћи да преузима руски гас из правца Мађарске на Берегову, те да ће се наћи у тешкој ситуацији.
„Ми смо спремни да прихватимо гас од Руса, само ми реците одакле стиже тај гас? Да ли преко Турске и Грчке и ко нам то гарантује, или стиже преко Бугарске, јер очигледно да преко Берегова неће да стиже“, рекао је Вучић.
Вучић је рекао да Србија из Азербејџана може да добије 300 или 400 милиона кубних метара гаса, што није довољно за фабрике и становништво, а да би гас са Крка био три пута скупљи.
Поновио је да је његов посао да учини све како би у будућности постојала могућност избора и сигурног снадбевања гасом.
„Ја сам крив ако 2019. године ми гас немамо“, рекао је Вучић.
Очекујем похвале од Меркелове
Вучић је изјавио да је сигуран да ће немачка канцеларка Ангела Меркел, када дође у Србију, похвалити еконосмке мере, стање јавних финансија и фискални дефицит.
Вучић је, говорећи о стабилности која је преко потребна за економски развој државе, подсетио и да је јуче немачки министар Герд Милер имао само речи хвале за оно што је Србија постигла у претходном периоду, али и о ономе што је урадила и што чини на одржању и јачању стабилности у региону.
„Зато нам никаква нестабилност није потребна“, рекао је Вучић.
Он је додао да Србија има потенцијал да изазове нестабилност, али и да има такво руководство које управо ради на супротном — на очувању стабилности.
Вучић је додао да се Србија понаша озбиљно и одговорно и навео да само они који нису у стању да се баве економским проблемима и раде на јачању економије и решавању проблема грађана, подлежу националистичким изјавама и испадима.
„Ми тај проблем немамо“, рекао је премијер и додао да Србија неће дозволити да јој се у два дана, као неким земљама у региону, уруши стабилност и инвестициони потенцијал.
Како је рекао, и у Србији је било покушаја где су се помињали украјински или неки други сценарији и поручио да се никоме неће дозволити да се игра са таквим стварима.
Вучић је напоменуо да сви људи у Влади Србије, на челу с њим, треба да раде и да се договарају, а никако свађају и додао да у нечему таквом не види никакав смисао, поручујући да је потребно да заједнички идемо напред.
„Економска експанзија Србије је оно чему се надамо“, поручио је премијер.
Позив привредницима да улажу на Косову и Метохији
Вучић позвао је данас привреднике да улажу на Косову и Метохији и поручио да ће држава Србија дати значајне попусте на порезе и доприносе за све оне који инвестирају у тај део Србије, са најмлађим становништвом и највећом стопом незапослености у Европи.
Вучић је поручио да Србија жели слободну економију и гледаће да уклања политичке баријере, како би људи могли да раде, а привреда остварује што већи профит.
Политика државе је снажна економија, а држава је јака онолико колико је економски снажна, истакао је премијер.
„Ми смо предузели одлучне мере и остварили смо резултате на основу којих можемо да имамо део средстава која ћемо издвојити за субвенционисање нових радних места на Косову и Метохији“, рекао је Вучић.
Вучић је привреднике на скупу позвао да отварају „ћерке-фирме“ на Косову и Метохији у српским, али и у албанским срединама и навео да ће се у наредна три месеца наћи најбоља решења за успешно инвестирање.
Он је позвао привреднике да у том периоду изнесу своје конкретне предлоге.
Округли сто „Регион успеха“, на ком ће бити речи о конкретним привредним активностима и мерама Владе за подршку привређивању и инвестирању на Косову и Метохији, биће одржан данас у Београду, а отвориће га премијер Александар Вучић.
Округли сто, који организује Канцеларија за Косово и Метохију у сарадњи са Министарством привреде и Привредном комором Србије, окупиће представнике Владе, привремених институција самоуправе у Приштини, академске заједнице, релевантних струковних институција, дипломатског кора и цивилног друштва, као и привреднике и привредне асоцијације.