Руски инжињери још једном су демонстрирали своју надмоћ и тријумфовали у можда најтежој и најекстреминијој фази овог такмичења, која носи назив — „Отворена вода“.
Уз подршку авијације и артиљерије, понтонерија је постављала понтоне преко реке Оке, приређујући такав величанствен шоу какав досад није виђен.
Задатак војних тимова био је невероватно тежак — да разгрну рушевине и избегну минска поља, отворе пролаз за борбена возила и технику, евакуишу рањенике преко реке (ширине 300 метара), склопе ратни брод тежине 60 тона, поставе понтоне и што је брже могуће пребаце тешку војну технику и људство на другу обалу.
За учешће на „Отвореној води“, кинеска војска је довезла више од 40 јединица инжињеријске технике, док је екипа Белорусије наступала користећи руску војну технику.
„Руска екипа заузела је прво место временом од 38 минута. Кинески тим заостао је за нама пет минута, док су на трећем месту завршиле белоруске колеге“, изјавио је начелник инжињерске војске Оружаних снага РФ, генерал-потпуковник Јуриј Ставицки, истичићи да су сви тимови показали веома висок ниво спремности у тешким условима и да су чак неколико пута премашили утврђене стандарде.
Ставицки је рекао да Србија и Египат планирају да учествују на наредном такмичењу војних инижињера, а да постоји могућност да се придруже и Венецуела и Казахстан.
Он је додао да су представници Министарства одбране Србије изразили жељу да обучавају своје понтонирце у Русији и да се преговори око тога воде.
Делегација Војске Србије боравила је у Мурому у својству посматрача, а у разговору за Спутњик рекли су да овакав спектакл нису до сад видели.
Оно што је приказано на води, небу и копну заиста је остављало без даха. Прво се преко реке дигла димна завеса, а онда је почео величанствени шоу: кроз завесу од дима пролазиле су једрилице, затим бродови који су носили заставе земаља-учесница и трајекти на којима су своје тачке, уз звуке народних мелодија, изводили креативни тимови Русије, Кине и Белурусије.
Руски војници су приказали како су пребацивани војници Црвене армије за време великог Отаџбинског рата, а Кинези су показали елементе борилачких вештина… Био је то прави, несвакидашњи театар на води, уз ватромет усред бела дана, жестоку паљбу митраљеза, експлозију граната, прелете хеликоптера Ми-24 и бомбардера „Сухој-24“.
Два робота за гашење пожара „Уран-14“ приредили су свечани „водени ватромет“, а над реком Оком летео је и цепелин дужине чак 52 метра.
Финале „Отворене воде“ био је сјајан поклон за житеље Мурома, уочи Дана града. Фантастични шоу пратило је више од 10.000 људи са обе стране реке.
„Русија, Русија!“ и „Мајстори, мајстори!“, узвикивала је публика док су се руски војници пели на победничко постоље.
Када је засвирала руска химна, сви су поносно углас запевали, гледајући у заставу која је високо лепршала на јарболу.
После церемоније доделе награда, војници су пустили у небо три бела голуба, као симболе мира.
Одмах ту, прекопута платоа на којем су уручиване награде, била је отворена и мобилна војна капелица. У њој се војници моле, исповедају, причешћују и крштавају. Напустили смо Муром уз благослов оца Олега.
Прве у историји Међународне армијске игре одржавају се у Русији, од 1. до 15. августа, на 11 полигона, од Новосибирског до Каспијског мора. У такмичењу учествује 57 екипа у 14 дисциплина из 17 земаља, укључујући и Србију.
Србија се ове године такмичи само у једној дисциплини — Тенковски биатлон. Екипа Кине најбројнија је међу страним земљама учесницама.