Он тврди да изборни резултат, према коме је коалиција СНС-СПС-ПУПС победила у Медвеђи, није релевантан, јер бирачки спискови не одржавају стварно стање на терену.
С друге стране, председник привременог већа Медвеђе Небојша Арсић за наш портал наводи да у општини Медвеђа живи око 500 Албанаца, док је Срба око 7.000. И једни и други, каже он, живе по истим правима и деле исту судбину.
„Албанци и Срби на овој општини деле једнак живот и једнака права, која прописује Република Србија. Процену броја становника је радио пре неколико месеци ОЕБС, јер Албанци нису хтели да учествују на последњем попису који је 2011. године спровела држава Србија, према томе нема места за било какве недоумице“, каже Арсић.
Он тврди да, када је реч о такозваној Заједници албанских општина, коју су пре неколико дана формирали албански одборници три општине са југа Србије — Бујановац, Прешево и Медвеђа, нема места за страх, јер Албанци из Медвеђе нису у томе учествовали, али и да су попис и избори потврдили да је Медвеђа општина са већинским српским живљем.
„Албанци су увек били укључени у власт на нашој општини, тако да не видим ту ништа спорно. Али ми не можемо да дозволимо да на изборима учествују они који нису на списку“, наводи Арсић.
Муслију, с друге стране, тврди да је многима онемогућено да изађу на изборе. Он каже да се тачно зна колико је Албанаца живело на тој општини пре 1999. године и додаје да је то податак којим се они руководе.
„Локални избори у Медвеђи немају никакве везе са формирањем наше заједнице. Одлуку о формирању Заједнице албанских општина су донели одборници све три општине, а тело које треба да формира ЗАО је већ почело са радом“, наводи он.
Арсић на ово каже да не постоји никакав разлог за незадовољство са албанске стране, јер се њихов живот у овој општини ни по чему не разликује од живота Срба, и да сви деле судбину мале сиромашне општине.
Иначе, Српска напредна странка (СНС) освојила је на недељним ванредним изборима у општини Медвеђа око 60 одсто гласова бирача.
Према прелиминарним подацима са 27 од 28 изборних места, где је гласало 4.331 бирача, листа „Александар Вучић — СНС-СПС-ПУПС“ освојила је око 60 одсто, албанска листа „Демократска партија — Нагип Арифи“ око 15 одсто, листа Партије за демократско деловање и Демократске уније Албанаца 10 одсто, Група грађана „За Горњу Јабланицу“ око 13 одсто, док Демократска странка није прешла цензус.
Потпредседник Српске напредне странке (СНС) Небојша Стефановић истакао је да је освајање 60 одсто гласова „велика победа и потврда реалности да Медвеђа остаје српска општина“.
Неколико дана раније, представници пет политичких странака Албанаца које делују на подручју Прешева, Бујановца и Медвеђе су на заједничкој седници формирали Заједницу албанских општина по узору на Заједницу српских општина на Косову и Метохији, тражећи иста права и статус.