Ово су само нека од питања на која ће одговоре дати руски председник Владимир Путин већ идућег месеца у Сочију, на заседању Међународног дискусионог клуба „Валдај“. Тема конференције је инспирисана делом чувеног руског писца Лава Толстоја, а она гласи — „Рат и мир: Човек, држава и опасност од великог конфликта у 21. веку“.
Од 20. до 22. октобра у Сочију ће се одржати 11. засeдaње „Валдајског клуба“, својеврсне трибине која окупља велики број познавалаца Русије из целог света, и коме традиционално присуствује Путин. Ове године заседање ће се одржати после Путиновог говора у Уједињеним нацијама, па ће то послужити као одлична основа за дискусију.
Очекује се да ће „Валдај“ и ове године окупити више од 100 експерата из целог света.
Експерти ће разговарати о ширењу НАТО-а, рату у Ираку, Авганистану и Сирији, „обојеним револуцијама“, присаједињењу Крима Русији, борби против терористичке групе Исламска држава, која је забрањена у Русији. „Валдајци“ ће анализирати колико често и у каквим форматима ће бити примењивана војна сила у наредној деценији и колика је вероватноћа да у свету букне велики рат.
Директор Међународног дискусионог клуба „Валдај“ Фјодор Лукјанов уверава да се свет не налази на прагу великог рата, али упозорава да су могући свакакви потреси, који по свом ефекту могу бити подједнако опасни као рат.
Према његовим речима, мало је вероватно да ће до великог рата доћи, али oн истовремено истиче да се ратови воде на свим другим фронтовима.
Лукјанов каже да ће „валдајци“ разматрати конфронтације у различитим аспектима: војно-политичким, економским, у контексту информационог рата.
„У овом новом свету нови економски рат са масовном применом санкција један је од најчешћих инструментара утицаја на противника. Планирано је и да се размотри тема — може ли економија да преживи политизацију“, додаје Лукјанов.
Он истиче да је тема састанка специјално изабрана, јер данас „постоје бројни ризици“, који позивају на опрез.
Лукјанов је скренуо пажњу да у свету у неколико области постоје неслагања у приступу и решавању одређених проблема.
„Ово се односи на све области — културу, политику, социјална питања. Због ове неравнотеже предуслови за веће сукобе значајно се повећавају“, упозорава он.
Ипак, Лукјанов истиче да ће у центру пажње овогодишњег „Валдајског клуба“ бити ситуација на Блиском Истоку, Исламска држава и Сирија.
„Претпостављам да ће се то чути и у речима председника Путина, јер је то централна тема у руској политици и светским реакцијама на њу“, закључује Лукјанов.
Председник савета Фонда за развој и подршку Међународног дискусионог клуба „Валдај“ Андреј Бистрицки наводи да ће експерти такође разговарати и о томе колико је данас човек спреман на сарадњу, има ли жеље за сарадњом или напротив, постоји само жеља да се избаве од противника.
Избор овогодишње теме изазвао је, међутим, и полемику у руском друштву. Има и оних који тврде да је тема предстојећег „Валдаја“ апсолутно „вештачка“, осмишљена тако да изрази општи став руског естаблишмента и његову идеологију.
Члан научног савета Московског центра „Карнеги“ Алексеј Малашенко сматра да ће са валдајске говорнице зазвучати демагогија, а да ће представници руских власти овај догађај искористити да својим аргументима „одговорност за своје проблеме пребаце на непријатеље“.
Међутим, Малашенкове тврдње да „Валдај“ окупља само истомишљенике, који иду „низ длаку“ руским властима, падају у воду ако се зна да су на ранијим сусретима „Валдајског клуба“ учествовали и они који се не слажу са позицијом Русије, па чак и оштри критичари Кремља. Према неким најавама, и овогодишњи сусрет „Валдајаца“ по том питању неће бити изузетак.
„На пример, прошле године су присуствовали представници фонда ’Сорош‘“, подсећа немачки политиколог Александар Рар, истичући да се на заседања увек позивају и људи који нису сагласни са позицијом Русије.
Рар је, иначе, стални учесник „Валдајског клуба“. Према његовим речима, за разлику од прошле године када је Путин говорио о новом светском поретку, овај пут кључна тема говора руског председника биће Сирија и глобална безбедност.
„На састанку са ’Валдајским клубом‘ Путин ће прецизирати све оно што ће рећи на Генералној скупштини Уједињених нација (28. септембра) и детаљно ће изнети предлоге о заједничким дејствима у Сирији“, прогнозира Рар.
Рар је немачки политиколог, аутор књиге „Немац у Кремљу“ и човек који је на Западу разбио многе табуе о руском председнику. За Путина каже да он није никакав „гвоздени човек са маском“, већ „отворени и емотивни лидер“.
„Мислим да је имиџ, који је о њему пласирала западна штампа, апсолутно погрешан. Они просто њега не познају и њихово представљање Путина је у много чему злонамерно“, изјавио је раније Рар.
Овогодишње заседање „Валдаја“ одржаће се од 20. до 22. октобра у Сочију, а руски председник ће, како је потврђено из Кремља, традиционално наступити.
Очекује се да ће „Валдај“ и ове године окупити више од 100 експерата из целог света.
Овај Међународни дискусиони клуб основан је пре 11 година и одмах је постао угледна експертска платформа. Дискусије обично излазе далеко ван оквира објављене главне теме и тичу се многих питања међународних односа.
Прво заседање клуба на тему „Русија на граници векова: Наде и реалије“, одржано је у септембру 2004. године у Великом Новгороду, поред живописног језера Валдај, одатле и назив дискусионог клуба. Управо тада било је одлучено да се заседање клуба одржава сваке године.