Полиција је јуче — након бројних медијских нагађања о томе да ли ће то и учинити — одобрила скуп, при чему је директор Управе полиције Славко Стојановић казао да ће сваки покушај насиља бити санкционисан. Рекао је и да полиција „располаже оперативним сазнањима да може доћи до напада на полицијске службенике“.
С друге стране, у ДФ-у се позивају на сопствена сазнања. Посланик Нове српске демократије (НОВА), конституента ДФ-а, Славен Радуновић, рекао је, такође јуче, како посједују информацију да у безбједносним службама размишљају о изазивању инцидената на протестима и да ће покушати да окриве организаторе за њих. Ипак, нагласио је, организатор је предузео све што је неопходно „да протести буду мирни, дуготрајни и на крају успјешни“.
Иако из ДФ-а тврде да се неће склањати док се њихови услови не испуне (обезбиједили су 1.000 шатора, потребни пропратни мобилијар, цистијерне воде… на што су, објављено је, утрошили око 50.000 еура), Секретаријат за комуналне послове и саобраћај одобрио је постављање бине и пратеће опреме само за период до 27. септембра до 3. октобра. Из те установе упозорили су да је након тога потребно уклонити „монтажни објекат и површину вратити у првобитно стање“. Протест, на коме се — према најави организатора — очекује више хиљада људи, из свих градова Црне Горе, мјесецима је једна од главних тема у црногорским медијима. Прорежимска гласила, пратећи линију Демократске партије социјалиста (ДПС) и њеног лидера, премијера Мила Ђукановића, чине све да дискредитују окупљање, етикетирајући га, по свом устаљеном рецепту, као антидржавно. Овога пута власт и њене агентуре још су конкретније у нападима — имајући у виду да протести долазе пар мјесеци прије децембра и ишчекивања евентуалне позивнице за чланство у НАТО-у — па организаторе оптужују да им је циљ и да дестабилизују земљу како не би добили позив у Алијансу. Тако је ствари дефинисао и потпредсједник Владе и један од Ђукановићевих људи од највећег повјерења Душко Марковић када је рекао да су протести „намјерно темпирани уочи ишчекивања позивнице за НАТО“, те да им је циљ да пошаљу слику Црне Горе као политички и безбједносно нестабилне државе.
С тим у вези, могле су се, у више наврата, чути и тезе, из (партијских) пунктова блиских власти, да су протести „усмјерени директно против стратешких циљева наше земље“, али и ставови да се иза скупа, између осталих, крије, како је суптилно навођено — Русија.
Демократски фронт је више пута одбацио све сличне наводе, последњи пут истакавши да протести „нијесу антидржавни, већ антилоповски и антимафијашки“. Позвали су и нареченог Марковића, који је координатор свих обавјештајних служби у Црној Гори, да поднесе извјештај о, како су нотирали, алармантној безбједносној ситуацији.
Како власт мобилише све расположиве снаге у циљу дискредитације протеста, данас, дан пред скуп, огласио се и митрополит Црногорске православне цркве (ЦПЦ) Михаило. Рекао је да се сјутрашњи протести организују на велики хришћански празник Крстовдан, и да је намјера Српске православне цркве да вјернике, након службе у Храму у Подгорици, упути пред Скупштину. Каже: то је већ опробани сценарио, те да СПЦ то ради у договору са српским опозиционим партијама, са циљем рушења црногорске државе свих њених вриједности.
Демократски фронт — и то је оно што је такође изазивало највише медијске пажње — нема подршку већине опозиције (која се, као никада до сада, разјединила и уситнила, па су међу њима створене, између осталога, озбиљне политичке нетрпељивости): Демоса Миодрага Лекића, Демократске Црне Горе (Демократе) Алексе Бечића, Уједињене реформске акције (УРА) Жарка Ракчевића, нити Позитивне Црне Горе, коју предводи Дарко Пајовић, а која се декларише као опозициона (што је под озбиљним знаком питања). Илустрације ради: недавно су Демократе оцијениле да није ријеч о протестима опозиције, већ промотивном скупу ДФ-а који им је потребан ради интерне рехабилитације“, те да су прави протести озбиљне алтернативе пожељан вид политичког притиска „који подразумијева снагу оних који га предводе, повјерење грађана у лидере и координацију свих антирежимских снага које истински желе промјене“, али да је јасно да „у конкретном случају није испуњен нити један услов“. Из ДФ-а су то демантовали.
Један од лидера ДФ-а Андрија Мандић најавио је да ће руководство Социјалистичке народне партије (СНП) Срђана Милића учествовати на протестима. Он је казао и да ће на протестима учествовати Покрет за Пљевља, као и независни посланици Младен Бојанић и Обрад Гојковић. Много је непознатих: колико ће људи доћи; да ли ће организатори бити истрајни — имајући у виду сигуран сценарио да Ђукановић (знамо га одлично, 25 година!) неће прихватити одступање из фотеље; да ли ће доћи до инцидената и, уколико дође, како ће се обје стране понашати; како ће, из минута у минут, реаговати полиција; да ли ће се режим одлучити на, као прошлог фебруара, дестабилизацију и убачене елементе; како ће реаговати међународна заједница и њихови представници…
Шатори су спремни. Људи већ пристижу у Подгорицу.