Он је, говорећи на обележавању 20. годишњице страдања Срба у Западној Крајини, нагласио да је само Србија економски јака, јединствена, моћна гаранција да се никада више неће некажењено десити ниједан злочин над Србима, без обзира где живели, где трајали.
Вулин је поручио грађанима Републике Српске да се држе заједно јер, како је навео, без јединствене и јаке Републике Српске, нема наде да ће било ко од нас бити већи, цењенији, важнији, успешнији.
„Бићете важни и цењени онолико колико буде цењена Република Српска, или ћете бити сложни, моћни, јединствени, или нико неће моћи да ради за вас оно што ви треба да радите — да чувате Републику Српску“, поручио је српски министар рада.
Он је додао да је непрекинута патња и упорна одлучност српског народа да се не помери, да не допусти да слобода постане далеки сан и само тамо где Србин има и свог судију, полицајаца, војника, школу, књигу, учитеља, цркву, „само тамо можемо бити сигурни да се ови ужаси неће поновити“.
Он је истакао и да је 20 година много у људском животу, али у историји овог народа није ништа.
„Само трептај ока. Нисмо ми Срби навикли да посустајемо и одустајемо, нису они који су овим планинама корачали пре вас и мене, па што бисте ви, што бих ја. Ако хоћемо да нас памте, да и ми памтимо, дајте да се учинимо вредним памћења“, рекао је Вулин.
Према његовим речима, велика је победа што у УН није изгласано да су Срби геноцидан народ, што, како је истакао, значи да су се променила времена, да Србија није оно што је била, као и да је то први пут да заједничким деловањем Србије, Републике Српске и свих њених пријатеља у свету, нису успели да припишу своју истину.
„Ово је први пут да зато што смо били заједно и стајали заједно, зато што је свет видео јединство, нашу чврстину, ово је први пут да нису успели да своју истину и своје правдање зла ставе као нашу. Велика је то победа“, нагласио је Вулин.
Како је рекао, народу Јадовна, Мркоњића, Пребиловаца, Јасеновца, најстрадалнијем и најпитомијем народу, не стоји та „ружна реч“ —геноцид.
„Мислили су, након свих ових година, да је дошло време да најтежу и најгору реч припишу заувек и да они који долазе за нама, који ће носити наша имена, да уче да су им очеви и дедови били народ геноцида. Једини геноцидни народ“, рекао је Вулин.
Како је рекао, 20 година је прошло од када је напуњена јама безданица, и сваки пут „кад се помисли да је последња, окренемо се иза себе и у сваком граду нађемо по још један споменик, из последњег рата“.
„Осим имена и презимена сличних, често истих, још једна ствар уједињује споменике наше патње- исто је име мржње и оних који су проузроковали патњу и бол, једва да смо сахранили оне које памте како су их усташе бацале у јаме безданице, кад ево јама, кама, ево их истих, имена, ознака, застава, мржње“, рекао је Вулин.
Он је, заједно са министром рада и борачке политике Републике Српске Миленком Савановићем посетио мајку Жупића, која је изгубила три сина, који су погинули у борбама 1995.
Вулин је такође положио венце на централном гробљу у Мркоњић Граду и на Централном спомен обележју погинулих бораца 1995.
У организацији Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Републике Српске, данас је обележена двадесетогодишњица страдања Срба у Западној Крајини, када су јединице Хрватске војске, Хрватског већа одбране, Армије БиХ, потпомогнуте НАТО снагама учинили незапамћене злочине против цивилног становништва.
Иза себе су оставили највећу масовну гробницу у протеклом рату. У Мркоњић Граду ексхумирано је 181 тело жртава, међу којима 81 цивил, 97 припадника Војске Републике Српске, три припадника МУП-а РС и 10 жена.
У мањим гробницама у тој општини пронађено је још 176 тела цивила, припадника војске и МУП-а Републике Српске.