Пре две године док је био на месту премијера у Приштини, ако се може веровати овом кандидату за председника такозваног Косова, Хашим Тачи је примио претње смрћу од ДАЕШ-а. Потписао се, каже, лично Ел Багдади.
Устане тако Тачи, провери мејл из америчке амбасаде у Приштини, умије се, веже кравату и пре читања штампе почне да отвара писма. Кад, црна коверта са белим словима и мртвачком главом. Одмах скочи, приђе прозору и високо подигне коверту не би ли му сунчеви зраци помогли да процени да ли се у њој налази чек или само апоени зелених новчаница. То су те чари и јутарњи ритуали уз кафу.
Како је подигао коверту, тако у исти час из ње почеше да испадају рибље крљушти. Тачи, који филм „Кум“ зна напамет, одмах се сети да је то порука: „Спаваћеш са рибама!“. Брже-боље отвори коверту, јер није време ужитку, а тамо само писмо и претња смрћу њему и његовој породици. Мафија никад не удара на породицу, па Тачи — из личног искуства — одмах закључи да га не јуре картели јер је нешто упрскао са испорукама, већ да су у питању терористи који не бирају средства и мете.
У памет се Хашиме
У исповести француској новинској агенцији АФП, Тачи сведочи да су га терористи позивали да одустане од усклађивања косовске политике са Западом или ће у противном бити суочен са „великом осветом". Не знамо шта је одговорио Ел Багдадију, али је АФП-у рекао да се „неће повући ни због каквих претњи“ у борби против исламског фундаментализма.
„Добијао сам претње смрћу од Милошевића и сада од ДАЕШ-а… Са истим савезницима, уз чију помоћ сам добио битку са Милошевићем, победићу и у бици са ДАЕШ-ом“, поновио је Тачи на маргинама регионалне безбедносне конференције „Гермиа Хил“ у Приштини.
Зашто је о овоме ћутао две године, такође не знамо. Могао је да обавести и српски државни врх, јер Србија као озбиљна држава штити све своје грађане. Сместили би га, на пример, у нови блок затвора у Забели. Ту је на сигурном најмање 40 година.
Можда је Тачи — опет поучен личним искуством — чекао да Америка такозвану Исламску Државу скине са листе терористичких организација, па се тада није замерати и терати мајку да каже које дете више воли. Или ће пре бити да је ова накнадна Тачијева кукњава суштински накнадна памет којом претендент за наследника Атифете Јахјаге хоће да се одбрани од података АФП-а, који показују да се око 300 — од приближно 1,8 милиона — грађана са Косова придружило џихадистима ДАЕШ-а у Ираку и Сирији последњих година. То је највећи проценат грађана ангажованих у ДАЕШ-у у односу на укупан број становника било које територије. Изгледа да је отуда прича — претили су и мени.
Капетан Америка
Иако располагати туђом муком није лак посао, стварно делује чудно да браћа по оружју, идеологији и односу према верским и културно-историјским споменицима прете једни другима. Са овим би се сагласили сви — од министра Дачића, преко представника Српске православне цркве, до чланица Унеска које из тог разлога нису примиле у чланство такозвано Косово.
Током недавне посете Приштини, амерички државни секретар Џон Кери рече да такозвано Косово представља „снажан пример“ у региону, али додаде и како је „очигледно да треба још пуно тога урадити“. Можда је то понукало Тачија да проговори јавно о претњама и сети се времена кад га је Америка подржала против Милошевића.
Тада није носио кравату, није имао седе и био је терориста кога држава Србија жели да процесуира. Међутим, Ричард Холбрук се напрасно појави, скину ципеле, седе поред Тачија и показа шта је живот — јуче јеси, данас ниси терориста.
Данас Тачи предводи такозвано Косово у евроатлантским интеграцијама, али му, вели, брзина пута не одговара. Одлагање интеграција Косова у европски блок би, како рече, „отворило више простора“ Русији и исламском фундаменатлизму и национализму да делује у региону.
Дакако, Хашим Тачи показује да треба имати осећај за тренутак. И да га он има. Тако је било 1998, тако је тренутно кад даје ове наметљиве изјаве, а тако је било и пре две године кад су му наводно претили.
Овај „државник“ је иначе само три године пре колегијалних претњи терориста из ДАЕШ-а у извештају Савета Европе из 2011. наведен као предводник мреже организованог криминала на Косову током и после рата, а исти извештај наводи и да је био умешан у ликвидације и трговину дрогом и људским органима.
Тачи све ове оптужбе снажно негира, а као доказ увек покаже фотографију њега и Ричарда Холбрука у чарапама.
Ако су претње ДАЕШ-а стварно тачне, није му паметно да ризикује и чека да ли ће Eл Багдади везати кравату или ће бити обмотан белим платном. Специјални суд за ратне злочине које су починили припадници ОВК требало би да почне да ради до краја године у Хагу. И то је предуго за чекање, једна је глава. Зато је Тачију најбоље да седне у први аутобус са Албанцима који путују на лечење на ВМА. Неко из полиције ће га сачекати и спровести на сигурно.