То проистиче из мејлова које је почетком јула Стро разменио са некадашњим америчким државним секретаром Колином Пауелом, преноси британски портал „Интерсепт“.
Ти мејлови су размењени непосредно уочи објављивања Чилкотовог извештаја и 20 дана пре референдума у Великој Британији.
„Сврха гласања о ’брезгиту‘ је да се обори средњорочна пажња са Чилкота, пошто она неће престати оног дана када се објави, с обзиром на то да је његов извештај веома непријатан“, наводно пише у мејлу.
Пауел је упутио одговор Строу, у којем је навео да све што је Чилкот навео у извештају није изазвало већи ефекат у америчкој јавности, као и да осећа да се неће направити „већа галама“ и да ће све то полако престати да буде занимљиво.
Стро је одговорио да је Чилкотов извештај већ заборављен и у Британији, додајући да је када је објављен било непријатности тог дана, а да је скоро комплетан фокус био на Тонију Блеру.
„Било је неких ствари… Породице страдалих војника су покушале да прогурају судски процес против Тонија, али тешко да ће се то остварити“, истакао је Стро.
У извештају комисије на челу са сер Џоном Чилкотом дошло се до закључка да је тадашњи премијер Тони Блер одлуку о инвазији на Ирак донео без озбиљних разлога.
Чилкот је закључио да је Велика Британија одлучила да се укључи у инвазију пре него што су исцрпљене све опције за мирно решавање проблема, као и да војна акција није била последње решење.