Ово је данас пред Основним судом у Приштини изјавио Фахрудин Радончић, лидер Савеза за бољу будућност, сведок на суђењу Насеру Кељмендију, осумњиченом за организовани криминал, трговину дрогом и оружјем, као и за могућу умешаност у убиство Делалића.
Како преносе „Вечерње новости“, Радончић, чија је странка коалициони партнер СДА, искључио је, међутим, умешаност Кељмендија у убиство Делалића, већ је посведочио да га је „убила бошњачка државна мафија по налогу Алије Изетбеговића“, како не би открио десетак политичких убистава која је починио, како је, два дана пре убиства, сам изјавио у ексклузивном интервјуу „Слободној Европи“.
Радончић је још додао и да је у јавности, неколико месеци пошто је Делалић убијен, „било много спекулација, а основна је била та да га је ликвидирала тајна служба како је не би више уцењивао и тражио новац“.
Сведочење лидера СББ изазвало је буру реакција чланова и присталица СДА, а нарочито је погодило Бакира Изетбеговића, председника ове партије. Он је рекао да „суд верује само чињеницама које је утврдио на професионалан начин“.
„Када је реч о тврдњи да иза убиства Рамиза Делалића стоји бошњачка мафија, у њу могу поверовати само неупућени грађани, а суд сигурно не“, рекао је Изетбеговић.
Он сматра да је „нека мафија“ сигурно имала разлог да уклони Рамиза Делалића, а која је то учинила и из којих разлога, казао је, знаће се за неколико месеци кад суд у Приштини изрекне пресуду.
Није фер и није људски правити интервју с мртвим Рамизом Делалићем и на бази таквог интервјуа оптуживати мртвог Алију Изетбеговића, рекао је Бакир Изетбеговић, и додао да очекује да ће бошњачка коалиција СДА и СББ опстати, без обзира на његове односе.
Радончићеву изјаву прокоментарисао је и Недељко Митровић, председник Организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила РС.
„Нема сумње да је за убиство Рамиза Делалића одговорна бошњачка државна мафија“, рекао је Митровић. „Чињеница је да су они ликвидирали своје ’јуришнике‘ да би елиминисали сведоке и да немају оптуженог за процесирање ратних злочина извршених над Србима. Показаће се да ли су муслимани одговорни и за друге злочине приписиване Србима, попут ’Маркала‘. Јуришници су били те екипе које су изводиле прљаве послове за политику муслиманске стране, посебно почетком рата“.
Рамиз Делалић Ћело је убио српског свата Николу Гардовића пред Старом српском црквом на Башчаршији 1. марта 1992. године, и ранио свештеника Раденка Миковића. Истога дана одржан је и референдум на којем су Бошњаци и Хрвати одлучили да БиХ напусти Југославију.
Крвава свадба на Башчаршији била је окидач за рат у БиХ. То је у понедељак на сведочењу у Приштини навео и Радончић, а Делалића описао као једног од „најпознатијих људи у БиХ, који је био једна од икона рата, како год то неко желео да схвати“.
Породична трагедија Гардовића постала је и симбол страдања сарајевских Срба. Убрзо после овог стравичног злочина, супруга, четири сина и ћерка Николе Гардовића, свесни да им останка у Сарајеву нема, напустили су свој град. Њиховим путем касније ће бити приморана да крене и већина сународника Гардовића. Многи који су остали нису преживели Казане и друга стратишта Срба у ратном Сарајеву.
Упркос чињеници да је у интервјуу Телевизији Сарајево потврдио да је починио злочин на Башчаршији, Делалић за њега никада није одговарао. Напротив, именован је за заменика, потом и команданта 9. моторизоване брдске бригаде Армије БиХ. Због свих „заслуга“ у рату, за већину муслиманског живља био је јунак, а Алија Изетбеговић је овом убици поклонио пиштољ са посветом.
Извор: Вечерње новости