00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Вучић: Много тога је пред нама, али напредујемо

Пратите нас
Премијер Александар Вучић изјавио је данас да је извештај ЕК о напретку Србије ка ЕУ у доброј мери реалистичан и озбиљно састављен, те да је за нас веома важно што у готово у свим поглављима остварујемо напредак.

Вучић је, на заједничкој конференцији за новинаре са шефом Делегације ЕУ у Србији Мајклом Давенпортом, рекао да не мора да се сагласи са сваком ствари која је написана у Извештају, али да је и то нормално.

Како је рекао, важно је и да се високо оцењује наша политичка улога у региону, као и у мигрантској кризи: „Оно што је за нас од највишег значаја је то да и ЕУ и Светска банка препознају одличне резултате српске економије. И у извештају кажу да је раст већи од очекиваног и да имамо огроман број инвеститора захваљујући бољем и промењеном пословном амбијенту“, рекао је Вучић.

Европски комесар за суседску политику и проширење Јоханес Хан - Sputnik Србија
Хан: Србија направила важне кораке напред

Председник Владе је додао да је пред нашом земљом да уради још много тога, да учини правосуђе ефикасњим, да нема предмета који ће стајати годинама…

Када је реч о Поглављу 31 (спољна, безбедносна и одбрамбена политика), премијер Вучић је рекао да је видео примедбе у вези са сарадњом Србије са Хашким трибуналом у случају захтева за изручење три члана Српске радикалне странке, као и анализу односа Србије са САД, Русијом и Кином.

Вучић је захвалио Европској унији на новчаној помоћи која је стигла у нашу земљу током поплава 2014, али и знању које је пренето нашим државним чиновницима.

„То је за нас једнако важно као и новац“, рекао је Вучић.

Многи једва чекају да кажу нешто против ЕУ, рекао је Вучић, додајући да се и он отворено борио против онога што је сматрао неправдом, али да би било некоректно да се не каже колико је ЕУ учинила у Србији и колико наша земља од ње очекује.

„Србија је на европском путу, желимо да будемо део европског друштва и за то ћемо се борити, јер хоћемо да будемо део најбољих и да нам напредује економија“, рекао је Вучић.

Он је као пример навео да би Србија, да је којим случајем имала на располагању фондове као Бугарска, да би у 2016. раст био не 2,8 или 2,9 одсто, већ пет одсто.

Председнички кандидат Слободарске партије Аустрије Норберт Хофер. - Sputnik Србија
Хофер за Спутњик: Добри односи с Русијом не смеју бити препрека Србији ка ЕУ

Када је реч о дијалогу са Приштином, Вучић је рекао да очекује помаке у будућности, поручивши да не ваља ништа што се оставља „залеђено“ и нерешено, јер ће онда то остати на нашој деци да решавају. Премијер је додао и да је Србија лојалан партнер Европској унији и да је уверен да многи представници различитих ЕУ земаља у то могу да се увере.

„Пред нама је тежак посао. Надам се брзом отварању поглавља, а да после тога одређена и затворимо. Али потпуно сам сигуран да Србија брзо и недвосмислено корача на свом европском путу ка пуноправном чланству у ЕУ“, закључио је Вучић.

Србија је већ другачија земља, рачунамо на помоћ ЕУ

Србија је већ другачија земља него што је била, другачија по школама, болницама, путевима, али остаје још много тога да променимо код себе, у чему и даље рачунамо на помоћ Европске уније, изјавио је Вучић.

Упитан да ли ће нам недостајати оцене и сугестије ЕК, с обзиром на то да ће наредни извештај бити у пролеће 2018, а не идуће године, Вучић је навео да ћемо ми у суштини и даље имати извештаје, али да они неће бити на овај начин представљани.

„Ми ћемо да имамо извештај, шеф делегације ЕУ је редован гост на седницама владе, где анализирамо шта смо направили, а шта још нисмо. Извештај неће бити овако публикован, али то ништа не мења у нашим односима, јер ми морамо све наше послове да завршимо до 2018“, поручио је Вучић.

Пољопривреда - Sputnik Србија
Храна за Европу, а шта ће јести Србија

Не видим какве везе има Јединствена Русија…

Премијер Вучић је изразио недоумицу у вези с појединим оценама из извештаја Европске комисије, наводећи као пример део који се односи на Поглавље 31, а у којем се спомиње сарадња Српске напредне странке и странке Јединствена Русија.

„Видео сам анализу наших односа са САД, Русијом, Кином… У односима с Русијом нисам сасвим разумео зашто се говори о споразумима које има СНС са Јединственом Русијом и не видим какве то везе има са анализом државне политике“, приметио је Вучић и додао да, свеједно, прихвата и то, „јер није дат посебан вредносни суд“, а да прихвата и тај вредносни суд.

Много је, међутим, важнија порука захвалности Унији која, како је оценио, у тешким и кризним ситуација помаже Србији.

„Захвалност свакако дугујемо, и после поплава, али и сваке тешке ситуације и кризе у коју смо упадали. Захвалан сам грађанима Европске уније и то не само на новцу, већ и на подршци коју нам пружају“, поручио је премијер.

Давенпорт: Похвале Србији која испуњава обећања

Србија је забележила одрживи напредак на путу ка ЕУ, што је и довело до отварања прва четири поглавља, а што потврђује стратешки циљ Србије да се приближи Унији, изјавио је данас шеф делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт.

Европска комисија - Sputnik Србија
Извештај из Брисела: Србија иде напред, али...

Након што је српском премијеру Александру Вучићу предао најновији извештај Европске комисије о напретку Србије, Давенпорт је похвалио Србију да испуњава своја обећања:

„То потврђује стратешки циљ Србије да се приближи ЕУ, да је то конкретан циљ и показатељ тога да ЕУ испуњава своја обећања“, рекао је Давенпорт.

Нарочито је похвалио напоре у уређењу јавног сектора, подршку привреди у виду амбициозних реформи, долазак страних инвеститора, а што је подржано, како је рекао, реформом у владавини права и стварањем бољег пословног амбијента.

Он је навео да ЕК нарочито похваљује напоре који су уложени у унапређењу јавне управе, подршке привреди, амбициозним реформама у том погледу, као и долазак нових инвеститора који су привучени бољим пословним амбијентом.

„То је подржано реформама у владавини права и стварањем нових радних места, као и изгледима за боље плате“, рекао је Давенпорт.

Он је навео да је ЕУ највећи партнер по питању инвестиција и повољних зајмова, додајући да ЕУ инвестира и у омладину Србије, којој омогућава да студира у иностранству.

Давенпорт је рекао да Србија има конструктивну улогу у региону, доприноси миру и помирењу и да ће наставити са том улогом, а то је, наводи, суштинско начело у ЕУ које гаји међу партнерима.

Ненад Поповић - Sputnik Србија
Треба ли нам ЕУ где без казне силују децу

„Управо зато треба остати посвећен нормализацији односа са Косовом“, рекао је Давенпорт.

Наводећи да је Србија имала конструктивну улогу у решавању мигрантске кризе, Давенпорт је најавио да ће ускоро са министром Александром Вулином потписати уговор о додатној финансијској помоћи ЕУ.

Он је рекао и да ће ЕУ подржавати реформе у Србији које се тичу борбе против организованог криминала, наводећи да ће ЕУ стајати уз Србију не само у лепим већ и у тежим временима.

„Моја делегација је спремна да подржи Србију на сваки могући начин да се спроведу препоруке из овогодишњег извештаја и да се иде корак даље за убудуће“, рекао је Давенпорт и додао да ће делегације ЕУ, као што је радила у случају поплава, наставити да пружа секторску подршку Србији.

До краја године очекује отварање нових поглавља

Шеф делегације Европске уније у Србији Мајкл Давенпорт очекује да до краја године буду отворена нова поглавља у преговорима са Србијом.

„Од прошлогодишњег извештаја смо отворили четири поглавља и очекујемо да до краја године буду отворена наредна“, рекао је Давенпорт на конференцији за новинаре у Влади Србије.

Косово и Србија - илустрација - Sputnik Србија
Београдски пашалук — Србија по мери Запада

На заједничкој конференцији за новинаре са премијером Србије Александром Вучићем поводом најновијег извештаја ЕК о напретку Србије, Давенпорт је навео и да је Европска комисија препоручила да се отвори поглавље 5 о јавним набавкама, а да је сада на земљама чланицама да се изјасне о томе.

„То је врло важно поглавље, и то не само због транспарентне и професионалне праксе у јавним набавкама, већ и због важности коју то поглавље има у борби против корупције“, рекао је он.

Давенпорт је казао и да ће наставити врло интензиван рад са Владом Србије на имплементацији поглавља 23 и 24 која су отворена у јулу, али и у другим областима.

Србија је од Европске комисије добила у највећој мери позитиван извештај о напретку у претходној години, којим је констатован умерен, али стабилан напредак наше земље, како у оквиру политичких, тако и економских критеријума.

 

Извор: Танјуг

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала