„Испоставило се да је у почетку непријатељска реторика била потребна како би се оправдао план за јачање источног крила. Народу је требало објаснити зашто су потребни тенкови ’Абрамс‘ у Литванији, Летонији и Естонији, чему све те војне вежбе. Сада када је све јасније да не постоји никаква претња, али су напори у војној сфери већ предузети, потребно им је идеолошко оправдање и зато НАТО заузима управо такав став о украјинској кризи, покушавајући да упире прстом у Русију“, истакао је Грушко.
Он је додао да ће се вероватно „наставити покушаји овакве мистификације руске претње у различитим идеолошким манифестацијама“.
Русија и САД постигле споразум за решавање проблема летења са примопредајником
Русија и НАТО су успеле да постигну одређене договоре за решавање проблема летења са примопредајницима над водама Балтичког мора, изјавио Грушко.
„Друго питање које је на дневном реду је потреба да се нађу начини за деескалацију, спречавање опасних инцидената у ваздуху и на мору, где се спроводи војна активност Русије и НАТО-а. Постоји дијалог, размењујемо информације о војним вежбама, што није бескорисно, и постоји нада да ћемо заиста напредовати, јер је прорадила пројектна група под покровитељством ИКАО у Балтичком мору, која се бави проблемом примопредајника“, рекао је Грушко за телевизију „Русија 24“.
Он је додао да се у последњих месец дана ништа није чуло о примопредајницима, јер је група постигла договор којим се делимично решава овај проблем.
О присуству НАТО-а у Црном мору
Москва предузима све мере како би одговорила на планове НАТО-а да појача своје трупе на Црном мору, изјавио је Грушко.
„У сваком случају, ове планове треба посматрати као још један корак ка јачању начела сукоба са Русијом. Што се тиче нашег одговора, он је већ дат — војнотехнички. Јачамо своје западне границе, најавили смо формирање три дивизије, две су већ формиране. Предузимамо све потребне мере како бисмо обезбедили своје интересе“, истакао је он.
О ситуацији у Донбасу
Погоршање ситуације у Донбасу је део политичког плана, Кијев и даље не реализује Минске споразуме, рекао је Грушко.
„Проблем је у томе што Украјина не испуњава Минске споразуме. Штавише, стиче се утисак да је погоршање тренутно резултат неког политичког плана. Он очигледно садржи и политичку компоненту која се састоји од тога да је режим осетио да тема Украјине, како воле да кажу на Западу, одлази са политичког радара“, истакао је Грушко.