Борба против тероризма јесте једна од главних тема самита лидера земаља-чланица Шангајске организације за сарадњу (ШОС). Учесници самита у Астани разговарали су и о развоју организације, ситуацији у Авганистану и на Блиском истоку.
Председник Русије допутовао је у Казахстан у четвртак, где се срео с председником Кине Си Ђинпингом. На састанку је било речи о међународним и билатералним питањима, међу којима је и припрема посете кинеског лидера Москви у јулу ове године.
У петак се Путин састао с премијером Пакистана Навазом Шарифом. Овај састанак посебно је значајан због важне улоге Пакистана у решавању међународних и регионалних питања.
Како следи из говора Владимира Путина на заседању лидера земаља-чланица ШОС-а, Москва намерава да уједини чланице организације у борби против међународног тероризма.
Руски лидер је навео да је тероризам главна претња за безбедност држава, а за ефикасну борбу против овог зла важно је да се уједини цела међународна заједница.
Руски председник је посебну пажњу посветио проблемима сарадње с другим партнерима, изразивши жаљење што унутрашња политичка ситуација у САД не доприноси конструктивној и систематској антитерористичкој делатности у међународном формату.
Оно што се догађа у Сирији, Ираку, Авганистану и на целом Блиском истоку захтева ефикасну сарадњу земаља, нагласио је шеф државе.
Владимир Путин је подсетио да су у земљама ШОС-а створене и да делују илегалне ћелије терориста ДАЕШ-а. То је показала истрага о терористичком нападу у Санкт Петербургу.
Пошто ДАЕШ припрема нове планове за дестабилизацију Централне Азије и јужних области Русије, руски лидер је позвао да се појача координација специјалних служби држава Шангајске организације за сарадњу.
Наступајући на заседању шефова држава ШОС-а у проширеном саставу, председник Кине Си Ђинпинг предложио је да се одржи форум за одбрамбену безбедност.
Он је позвао да се уједине напори за нормализацију ситуације у Авганистану и борбу против промета наркотика. Кинески лидер навео је да је спреман да у својој земљи организује вежбе ШОС-а за борбу против сајбер-тероризма.
Обновити рад Контакт групе ШОС-а за Авганистан
Спомињући прекид активних борбених дејстава и стварање зона деескалације у Сирији, Путин је навео да је коначно решење кризе још веома, веома далеко.
Руски лидер је посебну пажњу посветио ситуацији у Авганистану, у којем САД и НАТО већ 15 година воде операције против талибана, док се војна и унутрашња политичка ситуација у земљи и даље погоршавају.
Према његовим речима, Авганистан је најозбиљнија претња за безбедност региона ШОС-а.
Напомињући да САД покушавају да обнове активно учешће НАТО-а у Авганистану, руски председник је нагласио да готово нико не жели тамо да се враћа у пуном формату.
Путин је предложио да се обнови рад Контакт групе ШОС-а за Авганистан, који је обустављен 2009. године, како би се допринело успостављању дијалога Кабула и опозиционих група.