Температуре измерене јутрос у 5 сати у Европи:
Високе температуре од преко 38 степени условиле су да на територији целе Србије буде проглашен црвени метеоаларм. Иако нема најава о проглашењу ванредне ситуације до понедељка се очекују температуре до 39 степени, а за викенд и 41, уз веома висок индекс УВ зрачења — од осам до 10.
Драган Ђурић из Републичког хидрометеоролошког завода за Спутњик објашњава да када су у питању метеоролошки услови, опасност се рангира на три нивоа — „потенцијално опасна појава“ је жути метеоаларм, „опасно“ је наранџасти са температурама једнаким или већим од 35 степени, док је црвена боја на метеоаларму, када су температуре једнаке или изнад 38 степени, „веома опасна појава“.
„Те вредности максималне температуре означавају екстремно опасне временске услове, нарочито ако трају неколико узастопних дана, што је управо сада случај. У оваквим околностима угрожени су животи животиња и људи, посебно хроничних болесника, лица под терапијом, медицинском контролом, а нарочито метеоропате. Озбиљни проблеми такође могу бити проузроковани у снабдевању електричном енергијом и у саобраћају, а треба нагласити и да су ово екстремно повољни временски услови за шумске и друге пожаре“, напомиње Ђурић.
Хронични болесници и метеоропате, међутим, нису једина лица која су угрожена током овог тропског таласа, каже за Спутњик др Немања Рувидић, лекар опште праксе Дома здравља „Меди груп“ др Ристић.
„Овакве временске околности не пријају ни млађим особама које немају никакве здравствене сметње, тако да и потпуно здраве особе могу да осете пролазну малаксалост, несвестицу, зујање у ушима и поспаност, па је наш први савет адекватан унос течности што значи чешће, по мало, уносити течност пре него што организам дехидрира“, поручује Рувидић.
Извор течности, напомиње наш саговорник, може бити и сезонско воће — лубенице и диње, а током оваквих дана треба бирати и што лаганију храну која не оптерећује дигестивни тракт, попут салата у којима ће се наћи парадајз и краставац који су богати минералима. Како каже, јако су важни рационално понашање током овако високих температура и избегавање непотребних ризика.
„Имамо апел и за купаче везано за припрему за улазак у воду, а то је да постепено поквасе тело како би се температура тела припремила и изједначила са температуром и да то не би био шок за кардиоваскуларни систем. У интервалу од 12 до 15 часова већина купача би требало да своје слободно време проведе у некој хладовини. Старијим суграђанима препоручујемо да избегавају изласке између 10 и 17 часова, а ако баш морају да изађу да са собом понесу флашицу воде, као и да бирају страну улице која је у хладу“, указује др Рувидић.
Препорука лекара је и коришћење наочара за сунце са УВ филтером и крема са заштитним фактором. Како смо у оваквим околностима сви помало раздражљиви и нервозни, др Рувидић поручује свима, а нарочито возачима, да покушамо да имамо мало више стрпљења једни за друге.
Из РХМЗ кажу да на овако високе температуре треба рачунати до краја седмице, а почетком наредне недеље доћи ће до краткотрајног освежења.
„У осталим данима до краја наредне седмице температура би ипак била нешто нижа, у домену вредности испод 35 степени“, каже Драган Ђурић.
Иначе, општине широм Србије су у стању приправности, па ће на прометним местима поставити цистерне са пијаћом водом.
Иницијативу за проглашење ванредне ситуације подносе градови и општине, који су угрожени високим температурама. Ванредна ситуација за Републику Србију, односно њен део, проглашава се ако постоји непосредна опасност да ће захватити или ако је већ захватила најмање две општине или ако не постоје довољне могућности општине за одговор у ванредној ситуацији.