Дачић: Порука Македонији — ми све знамо

© Tanjug / RADE PRELICМинистар спољних послова Србије Ивица Дачић
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић - Sputnik Србија
Пратите нас
Потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да је одлука Србије да повуче особље Амбасаде у Македонији заправо порука Скопљу да све знамо, и шта су се договарали и шта су договорили, а то је, истакао је, нешто што се не ради пријатељима.

Упркос томе, рекао је, Србија жели добре односе са свим државама у региону ради мира и стабилности.

Тиме, каже, Србија жели да смири новонасталу ситуацију са Македонијом која се не заснива на претпоставкама, већ на недвосмислено утврђеним радњама које говоре о појачаном офанзивном деловању према Србији.

Дачић је гостујући у Јутарњем програму телевизије Пинк рекао да ће све што се догодило последњих дана бити предмет разговора са нашим дипломатама, али и са колегама у Македонији. Најавио је да ће председник Србије Александар Вучић сутра разговарати телефоном са премијером Македоније Зораном Заевом и да ће се он чути са својим колегом Николом Димитровом. И премијерка Србије Ана Брнабић ће, каже, имати прилику да се сретне са Заевом на једном међународном скупу ових дана.

Застава Србије на предизборном митингу - Sputnik Србија
Скопље наставља удар на Србију, следи јак одговор

„Ми се трудимо ра разговарамо, али да заштитимо интересе своје земље и не угрозимо мир и стабилност у региону. То о чему говоримо, свима да буде јасно, није ништа што би спадало у домен неких претпоставки већ постоје недвосмислено утврђене радње које говоре о веома појачаном и изузетно офанзивном деловању према институцијама и Републици Србији и особљу Амбасаде у целини у Скопљу“, рекао је.

Веома је важно, каже, да знамо у каквом ће окружењу наше особље радити у Амбасади у Скопљу.

„Ми из свега овога морамо да извучено неке поуке о начину нашег организована“, рекао је Дачић истакавши да Србија није предузимала и не предузима ништа против Македоније свих ових година.

Србија је, указао је, била веома коректна и конструктивна и није се мешала у унутрашње ствари Македоније, па чак ни и у они турбулентним временима када су имали свакодневне протесте.

Чак напротив, каже, имали смо у виду да је то република бивше Југославије, чији континуитет је Србија наставила са Македонијом и другим државама.

Портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова - Sputnik Србија
Захарова: Да ли је Македонија друга жртва „Блумберга“ после Србије?

Подсетио је да Македонија има проблем и да дефинитивно није разрешила питање имена државе.

На поруку македонске владе да ће се они по питању кандидатуре Косова за чланство у Унеску водити ставовима већине држава-чланица ЕУ, Дачић је напоменуо да, ако би Србија имала став Европске уније, онда би свакако могла да поништи ранију одлуку и призна Македонију под именом под којим она седи у Бриселу — а то је БЈРМ.

„Веома смо јасни када кажемо да желимо добре добросуседске односе са Македонијом, али ти односи морају да се базирају на принципима реципроцитета. А то је како: ви према нама, тако ми према вама“, навео је Дачић.

Министар је казао и да ничег чудног нема у томе што ће Македонија подржати чланство Косова у Унеску, али је, цитирајући немачку канцеларку Ангелу Меркел, указао „да се то не ради пријатељима“.

Не желећи да износи детаље, Дачић је истакао да Србија никада не би поступила на начин на који јесте да не постоје недвосмислено утврђене чињенице.

Иако су, каже, и раније постојала обавештајна деловања, у последњем периоду дошло до наредбе да се та деловања појачају.

Зоран Заев - Sputnik Србија
Заев Србију третира исто као Иран

Не брине га то што ће прислушкивати његов телефон јер, напомиње, он то што прича телефоном говори и јавно.

„Али то може имати тешке последице по наше државне интересе, јер циљ таквог деловања је да дође до свакаквих лажних оптужби да од Србије прети опасност и да Србија жели да инсценира неке сукобе у Македонији“, навео је Дачић и истакао да је ситуација заправо „сасвим обрнута“.

Србија је, истиче, изражавала пријатељске односе, чак и на своју штету, и ми нисмо ничим утицали на промену тих односа.

Поновио је да је Србија Македонију признала под именом „Република Македонија“ јер је, како је рекао, то важно за њих и за њихове интересе. Али, додао је, за Србију је важно питање територијално интегритета, а то је питање Косова.

„Цела Европа их званично води као БЈРМ. Признавајући их под другим именом, ми смо практично нашим пријатељима Грцима ставили прст у око и то је оно што је штетно по наше државне и националне интересе“, објаснио је Дачић.

Јер, поновио је, држава мора да штити своје интересе.

Ивица Дачић - Sputnik Србија
Србија би могла да промени став о имену Македоније

Дачић се осврнуо и на оне који су се, како је рекао, овим поводом огласили са неких плажа и неких дестинација, прекинувши на тренутак одмарање да би нешто написали на друштвеним мрежама.

Притом је истакао да је чак 86 земаља признало једнострано проглашену косовску независност у време док су они били на власти, док је у последњих пет година то учинило тек 20 држава.

Дачић је појаснио и да није правило да земље које су признале косовску независност подржавају и чланство Приштине у Унеску, а као примере је навео Пољску, Јапан, Републику Кореју, Перу, Египат, Свазиленд…

Показујући мапу, Дачић је указао да су већи региони земаља које нису признале косовску независност а којима Србија, како је рекао, треба да посвети пуну пажњу.

Зато, каже Дачић, нема места критикама оних који су се јуче оглашавали на друштвеним мрежама и саопштењима у којима су спољну политику Србије назвали дилетантском и шарлатанском.

„Ефекат спољне политике Србије је јасан, а то је да је 86 земаља признало косовску независност од 2008 до 2012, док је у последњих пет година то учинило свега 20 земаља“, навео је.

Подсетио је да је Македонија косовску независност признала крајем 2008, када је на власти била Демократска странка у којој је био и Вук Јеремић, те да је наша реакција тада била само протеривање амбасадора.

Зграда Собрања у Скопљу - Sputnik Србија
Македонија у НАТО-у за четири месеца?

„А што нисмо тада донели одлуку о промени имена под којима смо признали Македонију јер је то било штетно по наше државне и националне интересе“, запитао је Дачић.

Србија не може да ћути на било чији покушај иживљавања, а да ли наше одлуке и реакције имају ефекта, остаће записано.

„Неће бити лако ни властима у Македонији да знају да ми знамо за све то што се дешавало, а у шта је, нема дилеме, укључен страни фактор. Дакле, ми знамо све. Ми знамо шта су одлучили, шта раде и шта ће радити“, рекао је министар и додао да циљ Србије није да износи детаље јер нам, каже, није ни циљ да водимо „специјалне ратове“, већ да имамо добросуседске односе.

Објаснио је да потези Србије воде ка смиривању ситуације и додао да ће се амбасадорка у Скопље вратити највероватније у септембру, а да ће председник Вучић сутра телефоном разговарати са премијером Македоније Зораном Заевом.

Он ће, каже, разговарати са својим колегом министром спољних послова Македоније Николом Димитровом, док ће премијерка Ана Брнабић имати прилику да се сретне са Заевом на једном од наредних међународних скупова.

Кључан је разговор Вучића и Заева. Ми имамо циљ да се спусте тензије и да се ствар смири.

 - Sputnik Србија
Заев са албанском батином, Груевски без пасоша, Македонија у хаосу

Дачић је испричао и да је добио занимљиву реакцију једне западне земље на одлуку Србије да повуче особље Амбасаде у Скопљу који му је, како каже, рекао:

„Па добро то сви раде. Хоће да каже да је то нормално“.

Није нормално, јасан је Дачић истакавши да Србија ништа не ради против Македоније.

„Зато то није нормално. Никаква опасност Македонији не прети са севера. Нити оспоравамо њихов језик, признали смо их под уставним именом, не оспоравамо њихову нацију, то што цркве имају проблем није питање државе и немамо никакве територијалне аспирације“, рекао је Дачић и поновио да се то не ради пријатељима тим пре што су наши народи веома блиски.

Осврнувши се још једном на оне који критикују одлуке власти која се, како је истакао, понаша веома одговорно с циљем да заштити интересе земље, Дачић је поручио да овакве одлуке треба оставити ван политизација.

„Лако је твитовати, писати саопштења и лајковати на друштвеним мрежама са удаљених топлих мора“, рекао је Дачић и додао да шест година није ишао на годишњи одмор.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала