Кампања против председника САД у америчкој штампи, која га оптужује за симпатије према екстремним десничарима, изузетно је ослабила Трампове могућности да се супротстави естаблишменту чија је кључна фигура Сорош.
Трамп је, међутим, вероватно сагласан са делом оптужби против Сороша. Амерички председник је раније изјавио да масовне демонстрације против своје политике сматра изрежираним, а многи указују на то да је генерални спонзор тих скупова Сорош.
Петиција са захтевом да се ван закона стави мултимилијардер Џорџ Сорош, да се конфискује његова имовина поводом оптужби за тероризам, скупила је, према последњим подацима, више од 82.000 потписника на сајту Беле куће. Према правилима, у случају да позив до 19. септембра прикупи 100.000 потписника, америчка администрација ће морати званично да одговори на њега.
Предузетник и политички активиста Сорош један је од главних критичара америчког председника. У прошлости је Сорош био оптуживан да је подржао украјински Мајдан 2014. и смену власти у Грузији 2003. године. Милијардер сада спонзорише јавне организације које позивају на импичмент Доналда Трампа.
Трампов непријатељ број један
Текст петиције који се проширио интернетом садржи оптужбе на рачун Сороша за дестабилизацију и чинове побуне против Сједињених Америчких Држава, за неприличан и нездрав утицај на Демократску партију САД и за финансирање „десетина, а можда и стотина“ субверзивних организација које теже да садашњу администрацију доведу до колапса.
Аутор текста који се потписао иницијалима Е. В. позива да се Сорошева дејства квалификују као посебна форма тероризма који иде изнутра.
Како би се спречила даља дејства милијардера, предложено је да се конфискује не само његова имовина, него и имовина сарадника његових фондација.
Е. В. и његови истомишљеници претпостављају да ће на тај начин бити заустављен рат који Сорош води против Трампа, како изван Беле куће, тако и унутар ње.
У финансијском свету САД било је тешко пронаћи играча који је био утучен више од Џорџа Сороша због вести да је Трамп победио на изборима. Током предизборне кампање предузетник је дао најмање 20 милиона долара предизборном штабу кандидаткиње Демократске партије Хилари Клинтон. На основу упада у њену електронску преписку постало је јасно да је Сорош раније давао Клинтоновој детаљне препоруке у вези са спољном политиком. Било је објављено писмо које је Сорош написао Клинтоновој, у којем милијардер предлаже своје начине за решавање политичке кризе у Албанији.
Клинтонова је Сорошеве савете прихватила и реализовала док је била државна секретарка САД.
Изузетно блиске везе Сороша и Клинтонове остају у сенци када се упореде са финансијским губицима које је мултимилијардер претрпе због победе Доналда Трампа.
Наступајући на самиту у Давосу у јануару ове године, Сорош је изјавио да нови председник жели да се претвори у диктатора. Трамповој владавини 87-годишњи Сорош је предсказао тотални неуспех, након чега је, према мишљењу појединих аналитичара, почео да ради на томе да се он заиста и догоди.