Шулц је прошле недеље изнео своју жељу за стварањем правног механизма за федерализацију Европе, уз одобрење чланица ЕУ, који би довео до стварања „Сједињених европских држава“ до 2025. године. Немачки политичар сматра да земља која буде против те идеје може слободно да изађе из наднационалног блока.
Говорећи за чешки Спутњик, Пшемисл Вотава, заменик председника Чешке националне социјалне партије и левичарске грађанске националистичке и благе Евроскептичке странке, изјавио је да, иако што је Шулцов предлог апсурдан, он никако није случајан.
„Испоставило се да једна од земаља Европске уније, она која је са економског аспекта најјача, жели да одреди како ће ЕУ изгледати у наредних неколико година. Ово изгледа као повратак на време диктата, када су мале државе морале да се потчине интересима јачих држава“, упозорио је политичар.
I want a new constitutional treaty to establish the United States of Europe. A Europe that is no threat to its member states, but a beneficial addition.
— Martin Schulz (@MartinSchulz) December 7, 2017
„И мислим да је ово покушај кажњавања земаља, првенствено земаља Источне Европе, због њихових различитих ставова о питањима као што су мигрантске квоте. Што се тиче овог питања, господин Шулц жели да организује немачки диктат у Европи. Мислим да га чак и у његовом Парламенту нико неће подржати“, додао је он.
Истичући да се његова странка чврсто противи идеји о СЕД, Вотава је објаснио да би федералистичка Европа нарушавала основна начела суверенитета.
„То би било мешање у суверене послове ових земаља. Следећи корак би био подређивање мањих држава Немачкој и Француској. Говорим конкретно о земљама Источне Европе: Пољској, Чешкој, Мађарској… Постоји очигледна жеља да те земље буду кажњене, јер имају другачије мишљење. Господин Шулц жели да их казни што се понашају другачије од онога како би Немачка или јачи део ЕУ желели.“
Упитан о могућем алтернативном будућем правном статусу ЕУ и њених чланица, Вотава је предложио да би за Брисел било паметно да слуша ставове својих нових чланица.
„Враћам се на питање мигрантских квота. Овде видимо да би овлашћења ових држава требало да укључују способност да одлуче коме да дозволе улазак, а коме не. То је очигледно! Шаљу нам на хиљаде миграната које је у Европу привукла госпођа Меркел и морамо да трпимо због оних које нисмо ни желели да видимо. Хвала Богу да се Источна Европа и даље не суочава са врстама проблема које су изазвале економске избеглице, а које погађају Немачку, Холандију или Велику Британију.“
На крају је Вотава нагласио би да европске структуре требало да гарантују више суверенитета за поједине државе-чланице.
„Очигледно је да економски показатељи говоре у корист нашег чланства у ЕУ, али сувереност, свакако, мора бити очувана! Ушли смо у ЕУ као суверена држава и треба и даље да се понашамо као таква. Нажалост, неки од наших политичара су сувише верни Немачкој и Француској и уопште јачим државама ЕУ, што је, наравно, у супротности са интересима Чешке Републике“.
Шулц је прошле недеље на конференцији СПД-а у Берлину делегатима своје странке изнео предлог за формирање Сједињених европских држава. Он сматра да политички лидери морају да пронађу „храброст да покрену Европу ка напред“. Шулцов предлог, који су широко критиковали лидери ЦДУ-а, ове недеље је бранио немачки министар спољних послова Зигмар Габријел. Габријел сматра да „свет који се мења“ значи да „ако не будемо били уједињени, онда наша деца неће имати право гласа“ на међународној сцени.