Друштвене мреже требало би да промовишу различита гледишта на начин који „не води балканизацији нашег (западног) друштва“, рекао је бивши председник САД Барак Обама у интервјуу који је са њим за Би-Би-Си радио британски принц Хари.
До јуче наводно први амерички председник који је био изабран уз помоћ друштвених мрежа, осам година касније у прилично промењеним околностима, према мишљењу Саше Адамовића, кука и запомаже како друштвене мреже више нису корисне јер очито служе да се преко њих шаљу неке друге поруке или шире неке друге политичке идеје, које су у директној конфронтацији са његовом глобалистичком агендом.
Добар слуга и…
Интернет и друштвене мреже апсолутно могу да буду позитивне и корисне, појашњава своје становиште Адамовић, без обзира на то када су и у каквим условима настале и како су се развијале, нарочито од победе новог америчког председника Доналда Трампа. Он је, подсећа наш саговорник, и те како умео у својој кампањи, а ево и дан-данас, после годину дана у Белој кући, зналачки да користи друштвене мреже у сврху промоције своје политичке агенде.
„Некако, претходних година кад је идеја глобализма била на врхунцу и кад је и сам Барак Обама уз помоћ друштвених мрежа изабран за председника Америке, чинило се да су и саме друштвене мреже некако упрегнуте у тај циљ. Са друге стране, видели смо као су друштвене мреже посебно хваљене као веома корисне и позитивне у тренутку спровођења такозваних обојених револуција, односно уклањања свих оних режима који нису били по америчкој вољи. Такође је истицан њихов значај и током оног крвавог арапског пролећа, чије се последице и дан-данас осећају“, подсећа Адамовић за Спутњик.
Међутим, указује тај историчар, сад кад је читав глобалистички пројекат доведен у питање, пре свега успоном Русије као светске силе, њеним повратком у глобалну политичку игру, затим великим економским па ево сада и војним успоном Кине, затим изласком Британије из ЕУ, и на крају победом Доналда Трампа у САД, одједном глобалистички поредак коме се губи тло под ногама — није задовољан друштвеним мрежама.
Како цензурисати слободу
„Сасвим је могуће да ће глобалисти под изговором наводног говора мржње и неких других неприхватљивих садржаја на интернету или под овом измишљеном причом о наводним руским хакерима који се, изгледа, свуда по свету привиђају глобалистима, ускоро можда цензурисати и друштвене мреже“, сумња Адамовић.
Бивши амерички председник Обама се, резонује Адамовић, декларативно залаже за различита мишљења, да се чује више гласова, да се шире друге идеје, али би он, заправо, желео друштвене мреже којима доминирају или над њима имају монопол само његове лево-либералне глобалистичке идеје.
„Са друге стране, увео је или је поново популаризовао термин ’балканизација‘ у њиховим западним друштвима, који је у овом случају потпуно промашен јер поделе у западним друштвима, а пре свега у америчком, нису производ нити последица друштвених мрежа и онога што се на њима ради или изговара, већ та подела у америчком друштву, која је и економска, и класна, и расна, датира много пре друштвених мрежа и много пре интернета“, категоричан је Адамовић.
У интересу мира
У сваком случају, напомиње тај историчар, та лево-либерална агенда негде иде ка некој врсти цензуре интернета, која можда неће бити директна, али ће одређена ограничавања технолошке или идеолошке природе бити сасвим могућа.
Глобалисти су, констатује Адамовић, узнемирени у тренутку кад се њихов пројекат дрма и желе да задрже монопол који су управо на том идеолошком пољу имали.
„Али тај монопол је и те како доведен у питање, не само захваљујући друштвеним мрежама, али свакако и због њих, и сваки покушај њиховог ограничавања, за које иначе знамо да су заправо у власништву пре свега или у великој већини управо оних који су део западних глобалистичких структура, унапред ће бити осуђен на неуспех. Све до коначног слома глобалистичког пројекта, а тај слом је у интересу мира у целом свету“, јасан је Адамовић.