„’Билд‘ насео на лажну вест о руском мешању у Немачкој“, наслов је извештаја који преноси да су сатиричари навели најтиражнији немачки таблоид да објави наводне доказе како Руси утичу на социјалдемократе да одбију улазак у владу Ангеле Меркел.
Кад се помешају русофобија и непрофесионализам
Сатиричар Александар Чотрић за Спутњик наглашава да се пре свега на Западу шири русофобија каква није постојала ни у време Хладног рата, а са друге стране напомиње да су таблоиди данас на све нижем нивоу, а поготову, како каже, „Билд“, који је најтиражнији у Немачкој, а деценијама је познат по објављивању непроверених информација.
Уопште, штампа на Западу болује од сензационализма и, према Чотрићевом мишљењу, својствено јој је да објављује наслове и текстове који немају никакво утемељење.
„Сетимо се само да је један ’озбиљан‘ немачки недељник пре три деценије објављивао ексклузивно дневник Адолфа Хитлера и да је то био један од највећих светских скандала везаних за штампу. Тако да је и ’Билд‘ објавио нешто му је подметну сатирични часопис ’Титаник‘“, подсећа Чотрић.
Како пише извештач „Политике“ из Немачке, под насловом „Нова прљава кампања унутар СПД-а“, таболид „Билд“ је објавио „ексклузивну“ преписку интернет поштом између мистериозног Руса Јурија и шефа подмлатка СПД-а Кевина Кинерта, где Јуриј нуди Кернету коришћење ботова за подршку његовој кампањи против велике коалиције.
Хумор хируршки одстрањен
„То нам говори да ни они који воде те таблоиде немају смисла за хумор и сатиру, већ да лако наседају на оно што се појављује у сатиричним новинама. И није то први пут да штампа на Западу преноси непроверене информације неких портала и сатиричних часописа. Сетимо се само да су неке сличне информације из Србије са портала ’Њуз нет‘ такође преношене у неким западним земљама као истините“, наглашава Александар Чотрић за Спутњик.
Све то заједно је доказ дубоке кризе западних друштава, сматра тај сатиричар, а пре свега јавности и медија у њима.
Наседање на лажне сатиричне вести није само специјалитет немачких медија, сматра сатиричар Бојан Љубеновић, и подсећа да је најпознатији српски сатирични портал „Њуз нет“, са којим он сарађује, постао познат тако што су многи медији у региону, пре свих они у Македонији, насели на лажну вест о Србину који је убио ајкулу тако што је скочио у море.
„Таквих случајева је претходних година било заиста много, и то се дешава кад новинари не провере информације, не држе се својих новинарских узуса и правила, већ у жељи да буду што бржи и ексклузивнији без провере преносе одређене вести“, указује Љубеновић за Спутњик.
Лажне вести све доминантније
Према његовом мишљењу, ипак је мањи проблем преношење сатиричних текстова у озбиљним медијима од тога да лажне вести постају све озбиљније оружје у неким центрима моћи и да одређене групације, што политичке што оне друге, врло често све више прибегавају лажним вестима, желећи да на тај начин креирају јавно мњење у одређеним круговима, у одређеним државама, у одређеним бизнис круговима.
„Тако да ћемо ми са лажним вестима тек имати проблем у будућности, и оне ће бити све уверљивије и уверљивије и тешко ће бити раздвојити их од правих вести“, упозорава Љубеновић.
Очигледно је да Немачки сатиричари, сугерише са друге стране Александар Чотрић, желе да покажу да у владајућим немачким круговима постоји неоправдан страх од Русије и њеног мешања у изборе зато што је Немачка у приличној мери претворена у колонију Сједињених Држава.
„Према принципу спојених судова, ако се води лов на вештице у Америци да су се Руси пресудно мешали у њихове председничке изборе, у Немачкој рачунају — зашто смо ми гори и зашто се Руси не би мешали и у политичка збивања у Немачкој“, истиче Чотрић.
Сатиричари хоће да покажу колико су се елите одвојиле од народа, тумачи Чотрић, и наводи да иначе у немачкој јавности нема русофобије.
„Кад разговарате са њима, они сматрају да је потребно да Немачка има добре односе, и политичке, а посебно економске са Русијом. Те везе су, без обзира на оба светска рата, свестране и обичан Немац није заговорник увођења санкција Русији и сумњичења Русије за све лоше што се дешава данас у свету“, подвлачи тај сатиричар.
Зато су сатиричари свесно изабрали да се подсмеју немачком естаблишменту због тога што је постао обичан прирепак Америке и њихова марионета, сматра Чотрић, и што сами себе заправо некад праве смешнима, а сатиричари само желе да то подстакну и представе још видљивијим.