У чланку „Русија 2024: Стратегија социјално-економског развоја“ објављеном у часопису „Економска питања“, Медведев је прецизирао да је Русија задржала стабилан буџет, као и низак државни дуг, при чему је јавни дуг у страној валути, који носи са собом валутне ризике, изузетно мали.
Образовање и наука
У чланку се премијер дотакао питања образовања, здравства и социјалне заштите. Он сматра да би по квалитету школског образовања Русија требало да буде међу десет водећих земаља.
Осим тога, Медведев се дотакао и теме научних истраживања. Према његовим речима, тренутна структура расхода за пројекте у поступку је неприхватљива. Он је напоменуо да буџетна средства Русије покривају две трећине ових трошкова, а у развијеним земљама такав проценат отпада на приватне инвестиције.
Премијер је такође истакао важност повећања квалификације радника. Према његовом мишљењу, ово је нека врста индикатора напретка економије. Како је нагласио, сваки радник у земљи у просеку повећава ниво својих квалификација сваких пет година, а узимајући у обзир међународно искуство, овај индикатор би требало да буде два-три пута већи.
Здравствена заштита и телемедицина
Говорећи о здравственој заштити, премијер је изјавио да треба повећати квалитет медицинских услуга. Такође је обећао да ће до 2022. године примарна здравствена заштита бити доступна у свим насељеним местима Русије. Према његовим речима, до 2024. године планира се попуњавање капацитета за докторе у амбулантама до 95 одсто.
Истакао је да персонализација рада здравствене заштите подразумева превенцију и лечење болести, као и развијање персонализованих препарата за лечење. Осим тога, Медведев сматра да је важно развијати телемедицину, не само у удаљеним местима него и у великим градовима.
„Захваљујући овој технологији, појављује се ново тржиште, чији ће обим, према прогнозама, у наредним годинама премашити милијарду долара, али је социјални аспект и даље најважнији“, сматра премијер.
Борба против сиромаштва
У свом чланку, Медведев се дотакао теме усмеравања социјалне помоћи у борби против сиромаштва. Он је навео статистику да је стопа сиромаштва, која је у деведесетим годинама била виша од 30 одсто, опала на 10,7 процената до 2012. године, али да се сада повећала на 13,2 одсто.
Дакле, према његовом мишљењу, потребна је информациона платформа која неће помоћи само у борби против сиромаштва, него ће и одредити разлоге његове појаве.
Медведев је напоменуо да је стварање Јединственог државног информационог система социјалне заштите био прави корак у овом правцу.