Успоравање ширења вируса Ковид-19 у Италији добар је показатељ и стручњаци очекују да ће врхунац епидемије у тој земљи бити ове седмице стога су наредни дани кључни у борби с корона вирусом у тој земљи.
Италија, прва држава у Европи која је увела драстичне мере карантина на целој територији у циљу спречавања ширења вируса корона, појачала је контролу на улицама, уз све већа ограничења и казне за прекршиоце.
"Ова седмица и неколико дана након тога су одлучујући пошто је то временски период када би мере које је увела италијанска влада пре 15-20 дана требало да дају резултате, те се очекује да видимо да крива (новооболелих) пада брже наредних пет до шест дана, а и број смртних случајева неколико дана касније", изјавио је помоћник генералног директора Светске здравствене организације (СЗО) Ранијери Гуера за италијански радио Капитал.
Према његовим речима, успоравање у расту нових случајева заражених "изузетно је позитиван фактор", у појединим регионима Италије сматра да је близу пад криве, тако да би "врхунац могао бити ове недеље", преноси извешсач Тањуга из Ђенове.
У Италији се број нових случајева и смртност од последица вируса Ковид-19 свакодневно саопштавају у 18 часова, а према јучерашњим подацима, четвртог дана у низу заблежен је пад броја новооболелих од вируса корона.
У недељу их је било 3.957, у понедељак, 3.780, у уторак 3.612, а у среду 3.491 нови случај заражених.
Кина је упутила трећи тим лекара у Италију, као и медицинску опрему, а како су пренели локални медији, још један руски авион са неопходном опремом стигао је у Италију за помоћ у пандемији.
Око 76 одсто становника Италије подржава начин на који се влада те земље бори с вирусом корона, док је проценат популације која одобрава мере владе своје земље мањи у Француској (61 одсто) и Немачкој (58 одсто), показало је истраживање француског Фигара које је спровео Кантар институт.
Према мерама које је увела Италија, а на које су се угледале друге земље широм Европе у циљу спречавања ширења вируса, сви грађани морају бити у својим домовима изузев одласка у куповину намирница, у апотеку, код лекара или на посао, уз попуњен формулар којим се образлаже разлог напуштања места пребивалишта.