У деловима извештаја о Мађарској и Пољској, као проблеми се наводе деградација независног правосуђа и недостатак медијских слобода, као и некажњивост у случају владиних званичника у Мађарској који су умешани у корупцијске скандале.
У делу посвећеном Чешкој, ЕК истиче проблем несистематичног бављења случајевима корупције на високом нивоу, на шта је, како се истиче у саопштењу европске канцеларије „Транспаренси интернешенела“, та организација Комисији указала у пријави поднетој пре две године.
После тога, организација се, како се наводи у саопштењу, у медијима нашла на мети напада чешког премијера Андреја Бабиша, о чијем се конфликту интереса у вези са европским фондовима радило у пријави.
У извештају ЕК се такође истиче пример Малте и наводи да су у тој земљи кривичне истраге против високих функционера у раној фази и изражава забринутост због стања слободе медија.
Највиши политички функционери Малте и њихови сарадници остали су некажњени после бруталног убиства новинарке Дафни Каруане Галиција пре три године, а њихова земља представља центар ЕУ за прање новца, избегавање пореза, као и издавања „златних пасоша“ странцима који купују малтешко држављанство, наводи европски огранак „Транспаренси интернешенела“.
Налази у извештају ЕК само потврђују потребу да ЕУ примени даље алате како би се позабавила мањкавостима у владавини права у својим земљама-чланицама, наводи се у саопштењу.
Стога је од суштинског значаја да у оквиру тренутних преговора о Вишегодишњем финансијском оквиру ЕУ буде усвојен снажан инструмент којим ће за приступ европским фондовима бити задати услови директно повезани са владавином права, истиче се у саопштењу, преноси Танјуг.