- Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Руски амбасадор: Забринути смо због раста нуклеарних ризика у свету

© Flickr / Pierre J.Експолозија атомске бомбе
Експолозија атомске бомбе - Sputnik Србија, 1920, 04.08.2022
Пратите нас
Русија, као и многе друге земље, озбиљно је забринута због тенденција ка повећању међународних турбуленција и у вези са тим повећањем нуклеарних ризика, изјавио је руски амбасадор у Јапану Михаил Галузин. Он је додао да Русија допушта примену нуклеарног оружја само у случају угрожености постојања саме државе.
Мобилна апликација Sputnik на српском језику - Sputnik Србија
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

„Сматрамо да је један од најважнијих задатака у том контексту одржање привржености свих земаља нуклеарне ‘петорке’ постулату о неприхватљивости нуклеарног рата, што су потврдиле у заједничкој изјави од 3. јануара ове године. Због заоштравања украјинске кризе до које је дошло кривицом кијевског режима и његових западних покровитеља, порука изјаве не само да није изгубила на актуалности, већ је добила и додатни смисао“, истакао је он током свог говора на округлом столу на тему нуклеарног разоружања и контроле над оружјем у Хирошими.

Он је поновио да Москва хипотетички допушта нуклеарно реаговање искључиво као одговор на агресију уз примену оружја за масовно уништење или уз употребу конвенционалног оружја, када постоји претња по саму државу.
Амбасадор је подсетио да је једина земља на свету која је стварно употребила нуклеарно оружје Америка, која је почетком августа 1945. године бацила нуклеарне бомбе на Хирошиму и Нагаски, иако не у војне сврхе, већ практично искористивши то за тестирање оружја на јапанским градовима и станвништву.
Раније је руски дипломата посетио Парк мира у Хирошими и положио цвеће на Споменик жртвама атомске бомбе.
Трећег јануара ове године лидери пет земаља са нуклеарним оружјем (Русија, САД, Велика Британија, Кина и Француска) издали су заједничко саопштење „о спречавању нуклеарног рата и избегавању трке у наоружању“.
Погледајте и ауторску емисију Љубинке Милинчић, у којој главна уредница Спутњика анализира зашто се Бајден предомислио и одлучио да разговара с Путином о атомском оружју:
Генерални секретар УН Антонио Гутереш - Sputnik Србија, 1920, 04.01.2022
СВЕТ
Гутереш поздравља изјаву нуклеарне петорке и чека даље кораке
„Печурка“ после детонације „Цар бомбе“ 1961. године - Sputnik Србија, 1920, 03.01.2022
РУСИЈА
Изјава нуклеарне петорке – историјски догађај и добар почетак године
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала