Како је Горбачов видео неке од најважнијих политичких догађаја у свету
09:03 31.08.2022 (Освежено: 11:45 31.08.2022)
© Sputnik / Yuryi AbramochkinПредседник САД Роналд Реган и председник СССР Михаил Горбачов потписују споразум о уништавању ракета средњег и малог домета 1987.
© Sputnik / Yuryi Abramochkin
Пратите нас
Бивши председник Совјетског Савеза Михаил Горбачов иако није активно учествовао у политици, врло је ангажовано пратио најважније тенденције и догађаје на међународној сцени и износио своје ставове.
Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Тако је, на пример, крајем децембра 2021. коментарисао руско-америчке преговоре о безбедности.
У изјави за Спутњик он је рекао да је Америци, после распада СССР, „охолост ударила у главу“. Тако се и појавила идеја о ширењу НАТО а заборављене идеје о колективној безбедности.
Ипак, Горбачов је сматрао да још није касно вратити се томе.
„Ипак, сматрам да није касно вратити се тим идејама. Не знам да ли се то догађа сада, после преговора председника Русије и САД, али некакав процес је почео. Подржавам то, надам се да ће бити постигнут неки резултат. Такав да се све европске земље осећају безбедно“, рекао је он.
Упитан да ли је после распада СССР било могуће изградити односе са САД на другачији начин, тако да они не угрозе суверенитет Русије, Горбачов је навео да је тај догађај ослабио Русију и да је дошло до слома привреде и хаоса.
„Како, у таквом положају, рачунати на равноправан однос са САД, Западом?“, упитао је он.
О састанку Путин-Бајден
Први сусрет председника Русије и САД, Владимира Путина и Џозефа Бајдена у Женеви јуна прошле године био је један од најзначајнијих политичких догађаја а Горбачов је с тим у вези рекао:
„Тежак је био пут до тог састанка. Поново се сећам како се одвијао процес до мог првог сусрета са председником Роналдом Реганом. На крају смо дошли до заједничког саопштења. Сада видим да су председници Русије и САД потврдили нашу формулу о недопустивости нуклеарног рата. Исто тако је важно да ће на тој основи почети комплексне консултације о стратешкој стабилности и нуклеарном наоружању. Желим им успех“, рекао је Горбачов тада за Спутњик.
О Авганистану
Августа прошле године коментарисао је и повлачење америчких снага из Авганистана, истакавши да треба извући поуке из те ситуације и не понављати сличне грешке.
„Неуспех је требало признати још раније. Сада је потребно извући поуке и не понављати сличне грешке“, рекао је он и додао да је од почетка тај подухват у Авганистану неуспешна идеја иако ју је Русија у почетку подржавала.
Према његовим речима, као и код многих других пројеката у основи је било преувеличавање претње и не много разумљиве геополитичке замисли уз нереалне покушаје демократизације авганистанског друштва.
О споразуму СТАРТ
„Тридесет година споразума СТАРТ 1 је одличан јубилеј. Свима треба честитати. И данас желим да кажем да питање смањења стратешког офанзивног наоружања остаје најважније“, рекао је Горбачов у јулу прошле године на годишњицу потписивања споразума.
Додао је да то питање није закључено и да ниједна страна не треба да одуговлачи преговоре о стратешкој стабилности који су тада почели.
О атентату на Абеа
Последњи пут огласио се после атентата на бившег јапанског премијера Шинза Абеа 8. јула.
Тада је изјавио да је шокиран вешћу о његовој погибији и изразио саучешће његовој породици, народу и руководству Јапана.