https://sputnikportal.rs/20221117/bugarski-novinar-politicari-koji-nemaju-pojma-o-ratu-odjednom-pominju-clan-5-povelje-nato-a-1146273679.html
Бугарски новинар: Политичари који немају појма о рату, одједном помињу Члан 5 Повеље НАТО-а
Бугарски новинар: Политичари који немају појма о рату, одједном помињу Члан 5 Повеље НАТО-а
Sputnik Србија
Бугарски новинар и бивши посланик у парламенту из Бугарске социјалистичке партије Александар Симов револтиран је због позива неких политичара да се активира... 17.11.2022, Sputnik Србија
2022-11-17T22:42+0100
2022-11-17T22:42+0100
2022-11-17T22:42+0100
специјална операција у украјини
специјална војна операција у украјини – вести
бугарска
пољска
ракетни напад
сукоб
русија
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0b/04/1145642284_0:87:1260:796_1920x0_80_0_0_f0a7796b494db94ddb5666c974cc3a4f.jpg
Он је као пример навео некадашњег посланика у парламенту Армана Бабикјана, који је раније на својим профилима на друштвеним мрежама постављао питање хоће ли Бугарска штитити своје савезнике након што су „руске ракете убиле људе на територији НАТО-а“.„Уколико Бугарска једног дана изненада не буде могла да избегне да учествује у рату, то ће се десити због њене сопствене ‘политичке глупости’ “, сматра новинар.Он је истакао да људи који не знају шта је рат стално на неки начин гурају Бугарску ка њему.С друге стране, оцењује Симов, овакве изјаве бугарских политичара оштро су у супротности са одмереним и хладнокрвним изјавама светске политичке елите. То значи, сматра он, да Запад не жели да се упушта у рат са Русијом. Симов додаје да су вероватно сви, укључујући Пољску, знали да је ракета украјинска.Због тога Европа треба да се потруди и позове обе стране у сукобу на преговоре.„Једино путем преговора можемо да се извучемо из ове ратне мочваре у којој се налази свет“, закључио је бугарски новинар.Инцидент у ПољскојПољски медији су 15. новембра јавили да су две ракете пале у Лублинском војводству на граници са Украјином, при чему су две особе погинуле. Министарство спољних послова земље саопштило је да је ракета која је пала у Пољској руске производње. Међутим, ова информација није потврђена у САД, а затим је председник САД Џозеф Бајден саопштио да према прелиминарним информацијама није тачна верзија да је у питању руска ракета.Руско Министарство одбране саопштило је да тог дана није било напада на циљеве у близини украјинско-пољске границе, а објављене фотографије неких крхотина немају никакве везе са руским оружјем. Фотографије објављене у Пољској са места инцидента у Пшеводову недвосмислено указују да су тамо пали фрагменти ракете украјинског ПВО система С-300, истакли су у Министарству.Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је у среду да Алијанса нема доказа да је пад ракете у Пољску резултат намерних дејстава.Амерички државни секретар Ентони Блинкен изјавио је да Сједињене Америчке Државе не виде никакве доказе који би били у супротности са прелиминарним налазима Варшаве да је ракета која је пала у источној Пољској украјинска.
https://sputnikportal.rs/20221116/nebenzja-ukrajina-i-poljska-zele-da-isprovociraju-direktan-sukob-rusije-i-nato-1146240866.html
бугарска
пољска
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0b/04/1145642284_42:0:1218:882_1920x0_80_0_0_c0e0241382af4d7ae051a1b9f6a3546e.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
специјална војна операција у украјини – вести, бугарска, пољска, ракетни напад, сукоб, русија
специјална војна операција у украјини – вести, бугарска, пољска, ракетни напад, сукоб, русија
Бугарски новинар: Политичари који немају појма о рату, одједном помињу Члан 5 Повеље НАТО-а
Бугарски новинар и бивши посланик у парламенту из Бугарске социјалистичке партије Александар Симов револтиран је због позива неких политичара да се активира Члан 5 Повеље НАТО након ракетног инцидента у Пољској.
„Кад се дешавају овако озбиљни инциденти, нормалан политичар не мисли како да пође у борбу, већ како да се утврде све чињенице, пре него што се нешто изјави. У оваквој ситуацији речи имају тежину, зато сам ужаснут пратио како су представници наше политичке сцене, људи који никада нису служили војску и никада, вероватно, нису изблиза видели пушку, почели да говоре о Члану 5“, изјавио је Симов у интервјуу за Бугарски национални радио.
Он је као пример навео некадашњег посланика у парламенту Армана Бабикјана, који је раније на својим профилима на друштвеним мрежама постављао питање хоће ли Бугарска штитити своје савезнике након што су „руске ракете убиле људе на територији НАТО-а“.
„Уколико Бугарска једног дана изненада не буде могла да избегне да учествује у рату, то ће се десити због њене сопствене ‘политичке глупости’ “, сматра новинар.
Он је истакао да људи који не знају шта је рат стално на неки начин гурају Бугарску ка њему.
С друге стране, оцењује Симов, овакве изјаве бугарских политичара оштро су у супротности са одмереним и хладнокрвним изјавама светске политичке елите. То значи, сматра он, да Запад не жели да се упушта у рат са Русијом. Симов додаје да су вероватно сви, укључујући Пољску, знали да је ракета украјинска.
„Ово значи само једно: рат се већ налази у тој фази када свака акција, свака грешка изазивају огроман проблем у политици. Наступило је крајње време и ја се надам да ће то послужити као сигнал за следеће: војна реторика, испоруке оружја, лансирање ракета не чине ништа за Стари континент“, додао је он.
Због тога Европа треба да се потруди и позове обе стране у сукобу на преговоре.
„Једино путем преговора можемо да се извучемо из ове ратне мочваре у којој се налази свет“, закључио је бугарски новинар.
Пољски медији су 15. новембра јавили да су
две ракете пале у Лублинском војводству на граници са Украјином, при чему су две особе погинуле. Министарство спољних послова земље саопштило је да је ракета која је пала у Пољској руске производње. Међутим, ова информација није потврђена у САД, а затим је председник САД Џозеф Бајден саопштио да према прелиминарним информацијама није тачна верзија да је у питању руска ракета.
Руско Министарство одбране саопштило је да тог дана није било напада на циљеве у близини украјинско-пољске границе, а објављене фотографије неких крхотина немају никакве везе са руским оружјем. Фотографије објављене у Пољској са места инцидента у Пшеводову недвосмислено указују да су тамо
пали фрагменти ракете украјинског ПВО система С-300, истакли су у Министарству.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је у среду да Алијанса нема доказа да је пад ракете у Пољску резултат намерних дејстава.