00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Колико на језик младих утичу интернет, друштвене мреже и видео-игрице
06:55
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Андреј Бели“
16:00
30 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Очекујем експлозију медаља у атлетици, Ивана није рекла последњу реч
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Руска војска ће потопити сваки брод који покуша да уплови у црноморске луке

© Министарство одбране РФ / Уђи у базу фотографијаЦрно море
Црно море - Sputnik Србија, 1920, 20.07.2023
Пратите нас
Руска војска ће пресрести, претрести, задржати, вратити назад или потопити сваки брод који покуша да уплови у неку од црноморских лука које су и даље под контролом Украјине, кажу руски војни експерти коментаришући одлуку Москве да ће се сви бродови који иду ка Украјини сматрати војним циљевима.
Руско Министарство одбране је прецизирало да ће се сви бродови који од поноћи 20. јула буду пловили Црним морем ка украјинским лукама сматрати потенцијалним превозницима војног терета. Према томе, земље које шаљу такве бродове сматраће се умешаним у украјински сукоб на страни кијевског режима. Истовремено, одређена подручја Црног мора проглашена су привремено опасним за пловидбу.
Руски експерти кажу да формулација „сматрати умешаним у сукоб” сама по себи не говори о могућим последицама, али да она ипак може „охладити усијане главе“.
„У пракси то значи да ће бродовима који плове у правцу Одесе и лука Иљичевск (Черноморск), Јужни и Николајев бити забрањен улазак. Та подручја, која обухватају југоисток и северозапад Црног мора, проглашена су зоном ратних дејстава. Сходно томе, ко неће да слуша, тај ће, по мом мишљењу, пролазити претрес. Али таквих готово и да неће бити, јер нема смисла упловљавати у луке где је инфраструктура већ уништена. Тако да овде преостају још само провокације од стране кијевског режима“, оцењује руски војни експерт Василиј Дандикин.
Ова одлука је уследила након што је Русија обавестила Турску, Украјину и УН да се противи продужењу Споразума о житу који је омогућавао извоз украјинског жита преко Црног мора и нападе Украјинаца на Кримски мост.
Договор о житу је био на снази нешто мање од годину дана, али га Москва није продужила пошто тај договор просто није функционисао. Украјинско жито је првенствено слато у Европу уместо у сиромашне афричке земље, док многе тачке тог споразума у вези са извозом руских производа и ђубрива нису поштоване.
Осим тога, напомиње Дандикин, Украјина је користила „житни коридор“ за нападе на руску територију дроновима. У Москви се могу чути тврдње да је тај коридор искоришћен и за напад на Кримски мост. Дронови који су пре неки дан погодили мост на кримском полуострву и убили двоје супружника, а њихову ћерку тешко ранили, вероватно су транспортовани бродовима који превозе жито и у једном тренутку поринути у море.
© Фото : Press center of the Navy Command of the Armed Forces of Ukraine/NATO Maritime CommandЗемље, под чијим заставама буду пловили бродови ка украјинским лукама Црног мора, сматраће се умешаним у сукоб на страни Кијева
Заједничке вежбе украјинске морнарице и бродова НАТО на Црном мору - Sputnik Србија, 1920, 20.07.2023
Земље, под чијим заставама буду пловили бродови ка украјинским лукама Црног мора, сматраће се умешаним у сукоб на страни Кијева

Кијев остао без поморске логистике

Позиција руског Министарства одбране око црноморских лука које су под контролом Кијева уједно значи и да осигуравајуће компаније више неће гарантовати заштиту бродова који тамо пролазе. Како је објаснио руски експерт Алексеј Безбородов, ниједна осигуравајућа компанија више неће обезбедити осигурање за ову зону, никакве заштите и гаранције неће добити ниједан војни брод, било турски, румунски или неке друге земље. Према његовом мишљењу, бродове који су прекршили наређење обалска страже ће задржати, претрести и спровести до Севастопоља.
Осим тога, Кијев је због интензивираних руских ракетних напада и уништења лучке инфраструктуре у Одеси и Николајеву остао без поморске логистике, па Дунав и копнена рута остају једина комуникација Украјине са Европом.
Сједињене Америчке Државе нису могле да обећају мере подршке кретању бродова ка украјинским лукама након најаве руског Министарства одбране да ће се такви бродови сматрати превозницима војног терета, али су обећале да ће наставити да помажу Кијеву у извозу жита на светска тржишта.
С друге стране, шеф европске дипломатије Жозеп Борељ оценио је да нове мере Москве лишавају Кијев кључних ресурса од извоза житарица и с тим у вези предложио је да се за потребе испорука оружја Украјини издвоје додатне милијарде евра.Такође, предложио је да се значајно прошири програм обуке украјинских војника и да се Кијеву обезбеде средства противваздушне одбране.
Дандикин, међутим, напомиње да је Кијев већ добио сва могућа средства ПВО.
„Али, њима је много тога потребно да покрију целу територију Украјине, а то је нереално. Ионако су им предали и „патриоте“, и „ирис-Т“ и друге системе, али су по свему судећи они све то пребацили за одбрану Кијева, док је на југу - код Одесе и Николајева - остало мало таквих средстава, што је омогућило Оружаним снагама Руске Федерације да изврше нападе на лучку инфраструктуру, на објекте Оружаних снага Украјине, складишта са муницијом итд“, каже експерт.

Да ли је пропао Договор о житу?

Док један део стручњака оцењује да је на договор о житу стављена тачка, јер је Украјина фактички остала без лучке инфраструктуре, други истиче да је обнављање договора могуће ако се узму у обзир интереси Москве, који су већ били предвиђени тим споразумом.
„Споразум о житу биће обновљен када се узму у обзир захтеви Русије. То подразумева извоз нашег жита, деблокирање рачуна „Росселхозбанке“ и укључиваље те руске пољопривредне банке у систем СВИФТ итд. Такође, то укључује и наша ђубрива, која су сада блокирана у страним лукама. Дакле, тај споразум биће обновљен ако се све наведено испоштује... “, рекао је Дандикин.
Москва сматра да је потребно вратити се хуманитарној суштини Договора о житу, што значи да жито треба да добијају најсиромашније земље, а не само богате европске.
Русија је земља која даје огроман допринос глобалној прехрамбеној безбедности и спремна је да бесплатно испоручује жито афричким земљама до којих оно није стизало у оквиру „прехрамбеног споразума“.
Брод са житом - Sputnik Србија, 1920, 17.07.2023
РУСИЈА
Крај лажних обећања: Русија ће да заради, Украјина да изгуби, а Европа нек гледа шта ће
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала