Бриселски дијалог, који и онако напредује брзином пужа и то углавном захваљујући Приштини, могао би да буде додатно успорен ако би му се прикључила и косовска опозиција, што је у неку руку и најавила Наталија Апостолова, нова шефица Канцеларије Европске уније, која је у исто време и представница специјалног изасланика ЕУ на Косову.
Она је то као идеју, да не кажемо препоруку, изнела шефу преговарачког тима Приштине Едити Тахири, током њиховог првог сусрета, истичући да би укључивање косовске опозиције убрзало преговоре са Београдом.
Апостолава, уз дужно поштовање, или није упућена у прилике, или је тако нешто изнела уз благослов шефова из Брисела, а на радост Приштине, јер би уласком у преговоре косовске опозиције на тај начин и Приштина и ЕУ добиле шта желе: Приштина шансу да умири унутрашње сукобе, а Брисел време да реши своје проблеме, јер би улазак опозиције у преговоре захтевао прекомпоновање и приштинског тима, али и политике у преговорима са Београдом.
И док косовски аналитичари ту идеју прихватају оберучке, Стефан Филиповић, политиколог са Косова и Метохије, у разговору за Спутњик каже да би од овога Срби, али и цео процес имали само штету.
„Читав дијалог у Бриселу је већ у кризи и мислим да је то намерно и урађено. Што се тиче предлога о укључивању косовске опозиције у дијалог, верујем да би у том случају апсолутно био оправдан захтев опозиције из Београда да се такође укључи у процес преговарања. Међутим, то не само да би било компликовано оперативно, већ и физички. Суштински, било би претешко да било ко из опозиције из Београда, на пример од радикала Војислава Шешеља, или из Двери, буде у истој просторији са Албанцима из партије ’Самоопредељења‘ Аљбина Куртија. Мислим да би то физички било немогуће и да би дошло до инцидента!“, каже Филиповић за Спутњик.
Наш саговорник у исто време напомиње да се не би изненадио да Албанци на преговоре, ако би дошло до такве ситуације, понесу и сузавац, јер њима је све дозвољено.
„Не шалим се када ово кажем! Мислим да би им и то успело, јер имају такве манире. То апсолутно одговара Приштини, јер је то њихова стратегија од почетка, и они ’Самоопредељење‘ користе за блокирање свега што се договори у Бриселу, јер оперативни део договора, што се тиче Приштине, не постоји“, подсећа он.
Филиповић верује да је управо власт на Косову та која дозвољава „Самоопредељењу“ и да унесе сузавце у косовски парламент и да запали полицијску станицу и да ради то што ради, јер им то одговара.
„Дакле, тај манир, гест ЕУ видим као поруку Београду да од овога (Бриселског споразума) нема ништа. Ту поруку читам: ’Ни ми не знамо где смо, а не да се бавимо још и вама, који нећете, не желите и не можете да се договорите‘“, закључује Филиповић.
И министар за заједнице и повратак у косовској влади Далибор Јевтић сматра да је то лоша идеја ЕУ.
„Не видим како би косовска опозиција на било који начин могла да помогне процесу који се одвија у Бриселу, пре свега због ставова које опозиционе партије на Косову имају и због својих радикалних начина да те своје ставове и идеје имплементирају. Једино ако неко можда жели да сцене са улица Косова и скупштине Косова, уколико би опозиција била укључена у преговарачки процес, види и у Бриселу“, приметио је он.
Да и ЕУ и Приштина иду ка томе да забију ексер у ковчег звани Бриселски споразум могло би се закључити и из следећег. Министарство за европске интеграције Косова недавно је проценило да су проблеми унутар Европске уније појачани до те мере да се интеграција Западног Балкана, укључујући и Косово, третирају као секундарно питање у Бриселу.
Аналитичари са Косова оцењују да се интеграциони процес зауставио, као и да је процес либерализације веома оштећен унутрашњим рефлексијама у ЕУ.
„Изазов са великим бројем избеглица и страх од тероризма нису мали проблеми за Европску унију. Истовремено је британски референдум о напуштању ЕУ уздрмао темеље те организације која се сматра највећом економијом у свету. Евроскептицизам је у порасту и сада и високи званичници признају да се та организација може распасти“, пишу косовски медији.
Они цитирају председник Европског парламента Мартина Шулца, који каже да „Европска унија можда неће успети и да би ЕУ могла да се распадне ако не буду опрезни“.
Приштински стручњаци за међународне односе кажу да су ти проблеми дошли у лошем периоду за Косово, јер је ЕУ тренутно забранила процес проширења, што Косову не иде у прилог. У то име, њима даље, како су то назвали, „натезање“ са Београдом, који је већ започео преговоре са ЕУ, није у интересу, јер нису у равноправној позицији.
„Да би се о нечему договорили стартне позиције оба тима морају да буду у истој равни. Ми смо о томе више пута причали са Бриселом и очекујемо да се садашња позиција Приштине и Београда узме у обзир када је реч о процесу нормализације односа и наставку дијалога. Наши европски пријатељи, али и Вашингтон имају због тога разумевање за нас и учиниће све да нам олакшају позицију“, део је неформалног разговора Спутњика и једног од чланова приштинског преговарачког тима на тему укључивања опозиције у бриселски дијалог.