Сфинга краља и богиња-лавица: Ново откриће у Египту /фото/
Тим египатских и немачких археолога, предвођен професором Куригом Сурузианом, који је ископао спомен-храм краља Аменхотепа III у древном граду Луксору, открио је велику колекцију огромних комада кречњака, за које се испоставило да су остаци древних статуа.
Према речима Мустафе Вазирија, генералног секретара Високог савета за антиквитете, откривене су крхотине на зидовима и стубовима украшеним церемонијалним и ритуалним сценама. Међу пронађеним фрагментима били су и делови две колосалне кречњачке статуе краља Аменхотепа III у облику сфинге дугачке око осам метара.
Sphinx and Sekhmet statues found at #Pharaoh Amenhotep III’s mortuary #temple at Kom El Hetan, during the last season of the ongoing project by Dr. Hourig Sourouzian to excavate and restore the temple, #archaeology https://t.co/0adefYle2S pic.twitter.com/fZWy1lEOtp
— Archaeology & Arts (@archaiologia_en) January 18, 2022
На фараоновој глави се налази немес — краљевски покривач за главу, који је служио као један од симбола моћи египатских фараона. Такође, фараона одликује краљевска брада и широка крагна око врата. Према Вазиријевим речима, статуе су пронађене на задњем делу капије треће зграде, након чега су оне темељно очишћене, ојачане и рестауриране.
Истраживачи су успели да идентификују у пределу грудног коша једне од статуа натпис са завршетком Аменхотеповог имена, што значи „обожаван од стране бога Амона Ра“.
A colossal pair of limestone #sphinxes have been unearthed at the ancient Egyptian #temple of Amenhotep III in Luxor. https://t.co/FCdQAI5GZX pic.twitter.com/UrZEg83fnZ
— Ancient Origins (@ancientorigins) January 22, 2022
Тим је пронашао и три бисте и три доња дела статуа — богињу-лавицу Секмет испред отвореног дворишта и у великој сали храма са стубовима. Ови фрагменти ће бити упарени са другим артефактима пронађеним раније на локалитету, а онда и изложени у храму на њиховим оригиналним местима.
Пронађени су и фрагменти зидне декорације од пешчара у рељефу који приказује сцене Хеб-седа, јубиларног празника Аменхотепа III и сцене приноса жртви разним боговима.
Colossal statuary group of Amenhotep III, his wife, and daughters.
— Egyptian Times 🇪🇬 (@Egyptiantimes1) January 17, 2022
Ancient Egypt 🇪🇬 pic.twitter.com/eP9GlJDPSa
Пројекат конзервације локалитета изводи се од 1998. под покровитељством Министарства туризма и антиквитета и Немачког археолошког института у Каиру.
Владавина фараона Аменхотепа III (1388-1351 п.н.е.) представљала је врхунац грађевинске активности у Луксору. Његов храмски комплекс, назван „Храм милиона година“, саграђен је од нубијског пешчара. Нажалост, величанствени комплекс је, како подсећа „Национална географија“, порушен као резултат снажног земљотреса који је захватио земљу у време старог Египта.